Eski Bakan Sönmez, 'Rüşvet' Cezasını Çekmek İçin Teslim Oldu

Eski Bakan Sönmez, 'Rüşvet' Cezasını Çekmek İçin Teslim Oldu

Beyaz Enerji Davası Sanığı Eski Enerji Bakanı ve Teaş Yönetim Kurulu Üyesi Birsel Sönmez, 'Rüşvete Aracılık Etmek' Suçundan Çarptırıldığı 3 Yıl 4 Aylık Hapis Cezasının İnfazı İçin Elmadağ Kapalı Cezaevi'ne Konuldu. 2001 Yılında Görülmeye Başlanan Davada 2003 Yılında Tahliye Olan Sönmez'in 30 Gün Cezaevinde Kalacağı Belirtildi.

Eski Bakan Sönmez, 'Rüşvet' Cezasını Çekmek İçin Teslim Oldu

Beyaz Enerji davası sanığı eski Enerji Bakanı ve TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi Birsel Sönmez, 'rüşvete aracılık etmek' suçundan çarptırıldığı 3 yıl 4 aylık hapis cezasının infazı için Elmadağ Kapalı Cezaevi'ne konuldu. 2001 yılında görülmeye başlanan davada 2003 yılında tahliye olan Sönmez'in 30 gün cezaevinde kalacağı belirtildi.

Enerji Bakanlığı'ndaki yolsuzluk iddiaları üzerine 2001 yılında başlatılan Beyaz Enerji operasyonu kapsamında tutuklanan ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 8 Mayıs 2008 tarihli gerekçeli karar uyarınca 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski Bakan Sönmez, cezasını çekmek üzere Elmadağ Kapalı Cezaevi'ne teslim oldu.

Sönmez, TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaparken, 'rüşvete aracılık ettiği' iddiasıyla tutuklanmıştı. TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi Birsel Sönmez'in, Yamula HES Barajı'nı yapan firmanın yetkilisinden toplam 190 bin dolar alarak, dönemin TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi'ye, 15 bin doları da sanık Ünal Peker'e verdiği ve bu kişilerin de parayı aldıkları bildirilmişti. Parayı alan TEAŞ yetkililerinin ihaleleri rüşvet veren firma lehine sonuçlandırdıkları açıklanmıştı. Yargılama sonucunda mahkeme, eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi 'rüşvet almak' suçundan toplam 15 yıl 10 ay, eski TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi Ünal Peker aynı suçtan toplam 10 yıl, Birsel Sönmez ise 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Sönmez, cezasını Türkiye'nin ilk memur cezaevi olarak bilinen Elmadağ Kapalı Cezaevi'nde çekecek. 2003 yılında tahliye olan Sönmez, tutuklu kaldığı sürenin göz önüne alınması nedeniyle cezaevinde 30 gün kalacağı öğrenildi.

(CİHAN)