Eski Baas Yetkilileri Kamuya Geri Dönüyor

Eski Baas Yetkilileri Kamuya Geri Dönüyor

Irak Parlamentosu, Saddam Hüseyin Dönemindeki Baas Partisi Yetkililerinin Kamu Kurumlarında Çalışmasına İzin Veren Tartışmalı Tasarıyı Onayladı.

Eski Baas Yetkilileri Kamuya Geri Dönüyor

Irak parlamentosu, Saddam Hüseyin dönemindeki Baas partisi yetkililerinin kamu kurumlarında çalışmasına izin veren tartışmalı tasarıyı onayladı.

Ülkede birliğin tesisi yönünde çok önemli bir adım olarak görülen tasarı, 275 koltuklu parlamentoda 143 milletvekilinin "evet" oyuyla kabul edildi. Tasarı, Saddam rejimi mağdurlarının tazmin edilmesini savunan radikal Şii milletvekillerinin engeline takılıyordu.

Kabul edilen tasarı, daha önce devlet kurumlarında çalışması yasaklanan Baas yetkililerini iki gruba ayırıyor. Buna göre Saddam rejiminin uygulanmasında rol oynayan üst düzey parti yetkililerine yönelik yasak devam edecek. Ancak partinin orta ve alt kademesinde görev yapan ve herhangi bir suça iştirak etmemiş olan yetkilileri yeniden hükümetteki görevlerine dönme imkanına sahip olacak.

Saddam rejiminin devrilmesinden sonra on binlerce Baas yetkilisi devlet kurumlarındaki işlerinden çıkarılmıştı. Bu durum eğitim ve bürokrasi dahil birçok alanda uzman kadro açığına neden olmuş ayrıca ABD karşıtı direnişin güçlenmesine yol açmıştı.

Bu arada, Şii lider Mukteda el-Sadr'a bağlı Şii bloğun milletvekilleri, eski rejim üyelerine kritik pozisyonlarda görevler verilmesinin hala tehlikeli arz ettiğini söyledi.

(AFP-İB-İB-ÖK-D)

Kaynak: İHA