Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Ölüm Yıldönümü

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Ölüm Yıldönümü

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Ölüm Yıldönümünde Konuşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki Dostluk Ebedidir. Kendisiyle Olmaktan, Onu Tanımaktan, İki Kardeş Ülkenin İki Kardeş İnsanı Olarak Çalışmaktan Büyük Gurur Duydum" Dedi.

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Ölüm Yıldönümü

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in ölüm yıldönümünde konuşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ebedidir. Kendisiyle olmaktan, onu tanımaktan, iki kardeş ülkenin iki kardeş insanı olarak çalışmaktan büyük gurur duydum" dedi.

"İki devlet tek millet" sloganıyla Türkiye ile Azerbaycan'ın yakınlaşması ve işbirliğinde büyük rol oynayan eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 4. yıldönümünde Ankara'daki Büyükelçilik'te düzenlenen bir toplantıyla anıldı. Anma toplantısında açılış konuşması yapan Büyükelçi Zakir Haşimov, "Haydar Aliyev'in ne kadar onurlu bir şahsiyet olduğunu anlamak için Azerbaycan'daki gelişmelere bakmak yeterlidir. Dahiler ölmez, yaptıkları onları daima yaşatır. Haydar Aliyev okulundan varolan İlham

Aliyev, babasının yapmak istediklerinin canlı tanığı ve takipçisidir" diyerek Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından Türkiye ile sürdürülen yakın işbirliğine işaret etti.

Aliyev'in anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından söz alan Ak Parti Konya Milletvekili ve Türk-Azeri Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Kabakçı ise Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve Türk dünyasının Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı'na Azerbaycan'ın ev sahipliği yapmasını örnek göstererek Aliyev'in çalışmalarını övdü.

Daha sonra kürsüye çıkan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise 90'larda SSBC'nin dağılmasının ardından Aliyev'in gösterdiği liderlik başarısına değinerek, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve demiryoluyla Pekin Londra'ya bağlanacaktı. Bunu görmek vizyon meselesiydi. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ebedidir. Kendisiyle olmaktan, onu tanımaktan, iki kardeş ülkenin iki kardeş insanı olarak çalışmaktan büyük gurur duydum, yeri doldurulamaz" dedi.

Haydar Aliyev'in anısına Ankara'da eğitim gören Azeri öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren 3 öğrenciye ödülleri takdim edilirken, 11 öğrenciye de teşekkür belgesi verildi. Bakanlar ve üst düzey bürokratlar tarafından gönderilen mesajların okunmasının ardından Aliyev ve Azeri şehitlerin ruhuna Kur'an-ı Kerim ve dua hediye edilerek tören sonlandı.

12 Aralık 2003'te vefat eden Aliyev, 15 Aralık'ta büyük bir cenaze töreniyle Bakü'de toprağa verilmişti. Çok sayıda uluslararası ödül alan Aliyev, 1999'da Türkiye tarafından Atatürk Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

(DS-NÇ-Y)