Eski ABD Başkanı Carter'ın Hamas Lideri Meşal'le Yapacağı Görüşme

Eski ABD Başkanı Carter'ın Hamas Lideri Meşal'le Yapacağı Görüşme

Beyaz Saray, Eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın Ortadoğu Ziyaretinde Hamas Lideri ile Yapmayı Planladığı Görüşmenin Karşısında Olduklarını Açıkladı.

Eski ABD Başkanı Carter'ın Hamas Lideri Meşal'le Yapacağı Görüşme

Beyaz Saray, eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın Ortadoğu ziyaretinde Hamas lideri ile yapmayı planladığı görüşmenin karşısında olduklarını açıkladı.

Eski ABD Başkanı Carter'ın Suriye ziyareti sırasında Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal ile yapmayı planladığı görüşmeye Beyaz Saray'dan tepki gelmeye devam ediyor. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, "Carter, bahsi geçen görüşmede ABD'yi temsil etmemektedir. Başkan George W. Bush, Hamas'la herhangi bir görüşme yapılmasını desteklemiyor" dedi. Carter'ın Hamas lideri Meşal ile yapacağı görüşmesinin, ABD yönetiminin, İsrail'i tanımayan ve İsrail'e yönelik saldırıları devam eden Hamas'ı izole etme çabalarına yardımcı olmadığını söyleyen Perino, "Hamas'ın, örgüt olarak kendisinin izole edilmesi için iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Fakat, Carter'ın Meşal'le görüşmesinin Hamas'ın izole edilmesine yardımcı olacağını düşünmüyoruz" dedi.

Hamas'ı terörist örgüt olarak tanımlayan ABD, Hamas'ın İsrail'le Filistin arasındaki barış müzakerelerinde yer almasını istemiyor. Geçtiğimiz pazar günü Ortadoğu gezisi için İsrail'e gelen Carter, Meşal'le görüşecek olmasından dolayı İsrailli hükümet yetkilileri tarafından soğuk bir şekilde karşılanmıştı. Eski ABD Başkanı Carter, bu hafta içerisinde Suriye'ye yapacağı ziyarette, Suriye'nin başkenti Şam'da sürgün hayatı yaşayan Hamas liderlerinden Halid Meşal ile görüşeceğini açıklamış, ABD ve İsrail'den gelen tüm tepkilere rağmen yağacağı görüşmeyi savunmuştu. Carter, "Ne dereceye kadar esneklik göstereceklerini anlamak, onları İsrail'de masum sivillere karşı saldırıları durdurmaya ikna etmeye çalışmak ve Filistinlileri birleştiren Fetih gibi gruplarla işbirliği yapmak için, en azından birilerinin, onların görüşlerini almak maksadıyla Hamas liderleriyle görüşmesi çok önemli" demişti.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)