Eski Abd Başkan Yardımcısı Al Gore: Türkiye'nin Liderlik Potansiyeli Var

Eski Abd Başkan Yardımcısı Al Gore: Türkiye'nin Liderlik Potansiyeli Var

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore: Türkiye'nin Liderlik Potansiyeli Var

Eski Abd Başkan Yardımcısı Al Gore: Türkiye'nin Liderlik Potansiyeli Var

ESKİ ABD BAŞKAN YARDIMCISI AL GORE: TÜRKİYE'NİN LİDERLİK POTANSİYELİ VAR

İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen "Değişim Liderleri Zirvesi" kapsamında "21. Yüzyıl Çevre ve Ekonomi Stratejileri" panelinde konuşan Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, küresel ısınmaya karşı mücadelede Türkiye'nin liderlik potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin etkileyici biçimde ilerleme gösterdiğini ve dünyada bu gidişatın süreceği konusunda büyük ümitler inşa ettiğini söyleyen Gore, "Türkiye Müreffeh ve büyük bir ülke. Benzersiz bir biçimde liderlik sergileyen bir ülke. Türkiye'yi çok iyi bir dostum gibi görüyorum. Bir insan arkadaşı bir işi başarınca onur duyar ya, öyle bir onur duyuyorum." dedi.

'KARBON' A FİYAT BİÇİN

Küresel ısınmaya karşı mücadelede Türkiye'nin liderlik potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Gore: "Türkiye'nin bu konuda liderlik yapma ve ihtiyaç duyduğumuz politika değişimini destekleme kapasitesi var. Yapılması gereken bir şey var, bu da karbona fiyat biçmek. Karbondioksit kokusuz, renksiz bir şeydir. Fiyatı olmadığı sürece insanlar onu gözardı eder. Mısır'daki, Tunus'taki, başka yerlerdeki gençleri duyuyorum. Örneğin birisi, 'Mısır demokrasiye hazır değil' dediğinde, genç Müslümanlar, 'Türkiye'ye bakın' diyor. Bu, ahlaki liderlik konusunda Türkiye'nin sahip olduğu kapasiteye sadece bir örnek. Sizin de küresel ısınma nedeniyle riskte olan çok önemli bir şeyiniz var ve aynı zamanda çok büyük fırsatlar da var. Tabii ki normalde direnç göstermemek, uyum sağlamak, gidilecek yol budur. Ancak tarihte öyle anlar vardır ki, tarih sizden çok daha cesur ve farklı bir davranış bekler. Eğer biz insan kaderini değiştirmek istiyorsak, çok net adımlar atmamız gerekiyor. Bence Türkiye, bunu yapabilir." şeklinde konuştu