Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı

Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER)  2013 Kültür Sanat Ödülleri açıklandı. 

Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı

Çemberlitaş'taki Basın Müzesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, toplumun siyasete çok fazla odaklandığını belirtti.

Yardım, toplumun kültüre, sanata ve edebiyata yönelmeye ihtiyacı olduğunu anlatarak, "Şayet toplumumuz, edebiyat, kültür ve sanatla daha fazla haşır neşir olsaydı, bugünkü kavgaların büyük çoğunluğu olmayacaktı veya daha az olacaktı diye düşünüyorum. Çünkü kültür, sanat ve medeniyet bizi kavgadan uzaklaştırır. Bizi daha güzel bir dünyaya taşır" dedi.

ESKADER Özel Ödülü Feyzi Halıcı'ya, Üstün Hizmet Ödülleri ise Mehmet Türker Acaroğlu, Dr. Cahit Öney ve M. Necati Demirtaş'a verildi. Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, "Rikkat Kunt Hoca Hanım" ile klasik Türk İslam sanatları, Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar, "Abdülbaki Gölpınarlı" ile biyografi, Prof. Dr. Bilge Ercilasun ise "Edebiyat Tarihi ve Tenkit" kitabıyla inceleme dalında ödüle layık görüldü.

Şiirde Ayşe Sevim, hikayede Recep Seyhan, romanda ise Leyla Karaca, eserleriyle bu dallardaki ödüllerin sahibi oldu. En iyi dergi "İtibar", en iyi yayınevi ise "Büyüyen Ay" seçildi. 2013'ün en iyi filmi "Üç Yol", en iyi tiyatro eseri ise "A'mak-ı Hayal" olarak belirlendi. 

Edirne Valiliği ile Bitlis Valiliği ve Yunus Emre Enstitüsü de kültürel hizmetleriyle ödüllendirilenler arasında yer aldı. İhsan Işık, Dr. Cezmi Bayram, Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, Bestami Yazgan, Nazım Payam, Tacettin Diker, Mustafa Özdamar, Hasan Başpehlivan, Osman Suroğlu,  Muhsin İlyas Subaşı, Gönül Paçacı ve İsmail Bilgin de ESKADER tarafından ödüle layık görüldü.  

Ödüller, 2014 yılının nisan ayında yapılacak törenle sahiplerine verilecek. - İstanbul