Eşinin İhbar Ettiği Öğretim Üyesine 7,5 Yıl Hapis Cezası

Eşinin İhbar Ettiği Öğretim Üyesine 7,5 Yıl Hapis Cezası

Kayseri'de eşinin ihbar ettiği öğretim üyesi Çağrı Şakalar, FETÖ üyeliği ve "ByLock" programını kullanmak suçundan ceza aldı. Mahkeme Şakalar'ı tahliye etti.

Eşinin İhbar Ettiği Öğretim Üyesine 7,5 Yıl Hapis Cezası

Kayseri'de Fethullahçı Terör Örgütüne üye olmak ve örgütün kriptolu yazışma programı ByLock programını kullanmak suçundan tutuklu yargılanan öğretim üyesi Çağrı Şakalar hakim karşısına çıktı. Eşi Tuğba D. Ş.'nin.FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla ihbarda bulunduğu Çağrı Şakalar'a 7 buçuk yıl hapis cezası verildi.

EŞİ TANIK OLARAK İFADE VERDİ

Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Çağrı Şakalar ve tanık eşi Tuğba D.Ş. hazır bulundu. Duruşmada dinlenen tanık Tuğba D.Ş., şöyle dedi:

"Ben daha önce Amerika'daydım. 2011 yılında buraya geldim. Evliliğimizde çatırdamalar oluyordu. Amerika'dayken eşimin bu yapıyla bağlantısı olduğu yönünde şüphelerim vardı ve bu bağlantısını kesmesini istedim. Bu durumdan rahatsız oldum ve boşanmak için Amerika'dan buraya geldim."

Eşini cezaevinde ziyaret ettiğinde kendisine ByLock programını kullandığını söylediğini öne süren Tuğba D.Ş., "Tarihini tam olarak hatırlamıyorum ama, Kayseri T tipi Cezaevine gittiğimde HTS ve HİS kayıtlarını incelediğim için, ısrarla ByLock kullanıp kullanmadığını sordum. Eşim de bana ByLock programını indirip kullandığını söyledi" diye konuştu.

"EŞİM RESMİ KURUMLARA VERDİĞİM NUMARAYA BYLOCK İNDİRDİ"

GSM hattının takılı olduğu telefonuna da eşi Çağrı Şakalar'ın 'ByLock' programını yüklediğini iddia eden Tuğba D.Ş., "Benim kullandığım ve tüm resmi kurumlara verdiğim numaraya da ByLock indirdi. Şu an mesleğimden ihracım. Önceden Erciyes Üniversitesi'nde akademisyendim. Ardından da benim kullandığım telefonu kayınvalidemle değiştirmemi istedi. Ben bunu başta anlamamıştım ama, daha sonra bu şekilde yaparak işi karıştırma amacıyla yaptığını düşündüm" ifadelerini kullandı.

"EŞİMİN BANA İFTİRA ATMASI İÇİN HİÇ BİR NEDEN YOK"

Tutuklu sanık Çağrı Şakalar ise suçlamaları kabul etmeyerek, şöyle devam etti: O zamanlar benim akıllı telefonum yoktu. Eşimin telefonunu ben kullandım. Eğer, onun hattıyla ilgili bir sıkıntı varsa tüm sorumluluk bana ait. Cezaevinde kendisine 'ByLock'u (ben indirdim) demedim. Eşim öyle yorumlamış olabilir. Annemle telefonlarını değiştirmelerini istedim çünkü, eşimin kullandığı cihaz biraz bozuktu. Eşimin bana iftira atması için herhangi bir nedeni yok.

MAHKEME CEZA VERİP TAHLİYE ETTİ

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucunda, tutuklu sanık Çağrı Şakalar'ın FETÖ/PDY üyesi olduğuna dair ihbar ve eşinin beyanlarını da dikkate alarak 7.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi. Çağrı Şakalar 6 Haziran 2017'da gözaltına alınmış, 8 Haziran'dan bu yana tutuklu bulunuyordu.