Esenler'de Gergin Yıkım

Esenler'de Gergin Yıkım

Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamına Alınan 16 Binanın Tahliye ve Yıkım İşlemleri Başlatıldı.

Esenler'de Gergin Yıkım

Esenler'de, kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan 16 binanın tahliye ve yıkım işlemleri başlatıldı. Bina sahipleri belediye ile uzlaşma sağlanmadığını belirterek tahliye işlemlerine karşı çıktı. Yıkım bölgesine gelen yüzlerce polis ve zabıta ekipleri, yıkım yapılacak evleri tahliye etti.
Turgut Reis Mahallesi 416 Sokak'ta bulunan 16 bina, kentsel dönüşümü projesi kapsamına alındı. İddiaya göre bina sahipleri ile belediye yetkilileri arasında süren görüşmeler, rayiç bedeli farkından dolayı anlaşmazlıkla sonuçlandı. Vatandaşlar, belediyenin daire başına verdiği ücreti az bularak binalarını boşaltmama kararı aldı. Saat 05:30 Çevik Kuvvet polisi ile birlikte bölgeye gelen yıkım ekipleri, vatandaşları evlerinden çıkartarak evleri tahliye etmeye başladı. Evlerdeki vatandaşların tahliyesinin ardından eşyalarda tahliye edilerek kamyonlara yüklendi. Tahliye işlemlerinin ardından evlerin yıkılacağı belirtildi.
Tahliye edilen sokakta 4 katlı bir binası bulunan Vehbi Uzun, "Belediye ile görüşmelerimiz devam ediyordu. Benim binamı için önce 122 bin TL verdiler. Sonra bunu 177 bin TL'ye çıkarttılar biz bunu da az bulduk. Bugün gelip tahliyeye başladılar. Ben bir yıl önce dört daireye doğalgaz bağlattım. Bu para ile ben 4 daire alabilir miyim?, Biz 30 yıldır burada oturuyoruz. Bizden alıp birilerine rant çekecekler." diye konuştu.
Hasta kaynanası ile birlikte dışarıda kalan Femine Şavlı eşyalarının tahliye edilmesini gözyaşları içinde izledi. Şavlı, "Erkenden gelip bizi dışarı attılar. Eşimi alıp götürdüler. Eşyalarımızı kırıp dökerek dışarı çıkartıyorlar. Nereye götürdüklerini bile bilmiyoruz. Ben şimdi bu hasta kadınlar nereye gideceğim." diyerek duruma tepki gösterdi.
Toplam 47 daireden oluşan tahliye işlemi bittikten sonra iş makineleri ile binaların yıkımına başlanacağı belirtildi.