Eşcinsellere Vekillerden Destek

Eşcinsellere Vekillerden Destek

Yüzlerce kişi, eşcinsellerin toplumda kabul edilmesi için Taksim'de "Onur Yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Eşcinsellere Vekillerden Destek

Lambada İstanbul, İstanbul Lgbtt, Morel Eskişehir'in üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, eşcinsellerin toplumda kabul edilmesi için Taksim'de "Onur Yürüyüşü" gerçekleştirdi. Yürüyüşe bağımsız milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder de destek verdi.

Taksim Tramvay Durağı'nda toplanan grup üyeleri buradan "Susma haykır eşcinseller vardır" "Buradayız alışın" şeklinde sloganlar atarak Beyoğlu Tünel Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında pankart ve dövizler taşıyan grup, gökkuşağı renklerinde büyük bir bayrak da açtı. Eyleme katılanların zaman zaman Şişli'deki olaylarda sıkılan gazlardan etkilendiği görüldü. Tünel meydanda grup adına yapılan basın açıklamasında öldürülen eşcinsellerin katillerinin yakalanması, toplumda eşcinsellerin kabul görmesi istendi.

Yapılan açıklamada, "Anayasal eşitilk ilkelerini düzenleyen 10. maddesine ve ayrımcılık karşıtı yasalara 'cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği' ibarelerinin eklenmesini, seks işçilerinin sendikal haklara sahip olmasını Nefret Suçları Yasası'nın çıkarılmasını talep ediyoruz" denildi.
Grup yaptıkları basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.