Esad, Türkiye ve Rusya'ya Karşı 400 DEAŞ Militanını İdlib'e Gönderdi

Esad, Türkiye ve Rusya'ya Karşı 400 DEAŞ Militanını İdlib'e Gönderdi

Türkiye ve Rusya'nın anlaşması sonrası çatışmaların ve rejim saldırılarının durduğu İdlib'de yeni bir oyun oynandığı ortaya çıktı. Esad rejimi, Suriye'nin doğusundaki 400 DEAŞ üyesi teröristi İdlib'e gönderdi.

Türkiye ve Rusya'nın anlaşması sonrası çatışmaların ve rejim saldırılarının durduğu İdlib'de yeni bir oyun oynandığı ortaya çıktı. Bağımsız kuruluşların raporlarına göre Esad rejimi, Suriye'nin doğusundaki 400 IŞİD üyesi teröristi bu sabah saatlerinde İdlib'e doğru gönderdi.

TÜRKİYE VE RUSYA, İDLİB'DE ATEŞKESİ SAĞLAMIŞTI

Suriye İnsan Hakları Gözlamevi, Esad rejiminin İdlib'de yeni bir oyun oynadığını yazdı. Türkiye ve Rusya, Soçi'deki toplantıda anlaşmaya varmış, İdlib'i çevreleyen bir hatta silahsızlanma bölgesi ilan ederek kentte ateşkesi sağlamıştı.

RUSYA , ESAD'I İKNA EDECEĞİNE DAİR TÜRKİYE'YE GÜVENCE VERDİ

Anlaşmanın ardından Rusya ve Esad rejiminin İdlib'e yönelik kara ve hava saldırıları durmuştu. Suriye yönetimi ise anlaşmadan memnun olmadığını açıklamış, Rusya ise Esad'ı ikna edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti.

Ancak Esad rejiminin İdlib anlaşmasında mevcut saldırmazlık durumunu değiştirmek için harekete geçtiği ortaya çıktı.

"SALDIRI DÜZENLEYİP ANLAŞMAYI BOZACAKLAR"

Suriye İnsan Hakları Gözlamevi (SOHR) Suriye'nin doğusunda varlığını koruyan DEAŞ militanları ile Esad rejiminin anlaştığını duyurdu. Anlaşmaya göre 400 terörist, bu sabah İdlib'e doğru gönderildi. Teröristlerin, İdlib bölgesinde karışıklıklar yaratarak anlaşmanın bozulması ve Rusya-Esad ikilisinin saldırılarını yeniden başlatması için eylemler yapacağı iddia edildi.