Esad'ın Yeni Dönem Başkanlığı İçin Referandum

Esad'ın Yeni Dönem Başkanlığı İçin Referandum

Suriye'de Bu Yıl Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Yeniden Başkan Olup, Olmayacağına İlişkin Bir Referandum Yapılacağı Açıklandı.

Esad'ın Yeni Dönem Başkanlığı İçin Referandum

Suriye'de bu yıl Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın yeniden başkan olup, olmayacağına ilişkin bir referandum yapılacağı açıklandı.

İktidardaki Baas partisinden üst düzey yetkili Muhammed Said Bhaitan, "Beşşar Esad'ın yeni bir görev dönemi için yapılacak referandum, halkın Esad'a verdiği siyasi desteği ifade etmesi için ulusal bir fırsat olacaktır" ifadesini kullandı.

Referandum için tarih belirtmeyen yetkili, "Esad, ülkeyi yönetiyor ve krizleri akılcı şekilde idare ediyor, Suriye'nin haklarını ve şerefini cesaretle savunuyor" dedi ve bu yıl yapılması öngörülen genel ve yerel seçimlere atıfta bulunarak, önümüzdeki aylarda Suriye'de halkın, tercihini doğrudan ifade edeceği başka demokratik açılımlara tanık olacağını da sözlerine ekledi.

Beşşar Esad, babası Hafız Esad'ın 10 Haziran 2000'de ölümünden bir ay sonra, 11 Temmuz 2000'de yapılan halk oylamasında, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanı olmuştu.