ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI

ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI

08.08.2019 09:17 | Son Güncelleme: 08.08.2019 09:21

ERZURUM Valisi Okay Memiş, Pasinler ilçesinin Altınbaşak köyünde tarla biçti.

ERZURUM Valisi Okay Memiş, Pasinler ilçesinin Altınbaşak köyünde tarla biçti. İlk kez bindiği biçerdöver ile buğday tarlasına giren Vali Memiş 40 dönümlük tarlanın yaklaşık 300 metresini biçti. Köylüler merakla izledikleri Vali Memiş'i iş bitiminden sonra alkışladılar. Pasinler Ovası'na hayran kaldığını belirten Memiş, Çok bereketli topraklarımız var dedi.

Beraberinde Pasinler Kaymakamlığına vekaleten bakan Köprüköy Kaymakamı Murat Öztürk, Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli İl Tarım Müdürü Osman Akar ile birlikte ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki Altınbaşak köyüne gelen Vali Okay Memiş, tarlada köylüler tarafından karşılandı. Kendisini karşılamaya gelenlerle tek tek tokalaşan Vali Memiş daha sonra biçimi yapılacak tarlaya gitti. Buradaki hazır bekleyen biçerdöver makinesine binen Vali Memiş 40 dönümlük tarlanın 300 metresini biçti. İş bitimi biçerdöver makinesinden inerken köylüler tarafından alkışlanan Vali Memiş tarla sahibi ve biçerdöver makinesinin sahibinden yevmiye istedi.

Pasinler Ovası'nın muazzam ve büyüleyici bir yere benzeten Vali Oktay Memiş, deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Pasinler Ovasını, Çukurova'ya benzetti. Bu yıl diğer bölgelere nazaran iklim şartları nedeniyle hasada geç başladıklarını vurgulayan Memiş, Bizim buğdayımızın kalitesi ve aroması, toprağımızın mineral yapısından dolayı çok kaliteli. Çok talep gören bir buğdayımız var. Toplamda Türkiye'deki hububatın yüzde 2'si özellikle Pasinler ve DAPHAN Ovasın olmak üzere Erzurum'da üretiliyor. Sulamayla ilgili eksikliklerimiz var ve onları değerlendiriyoruz. Alvarlı ve Söylemez Barajının hayata geçmesiyle beraber bu ovanın tamamını sulayacağız. Yani adam diksek burada büyür. Öyle bir mineral ve toprak yapısı var diye konuştu.

Bu yıl yaklaşık 80 ton civarında Pasin Ovasındaki çiftçilere yem bitkisi tohumu desteği sağladıklarını hatırlatan Memiş, Çünkü biz çiftçimize inanıyoruz. Pasinler ve Erzurum çiftçisi çok çalışkan ve toprağına bağlı. Yapılan işin bir de hayvancılık boyutu var tabi. Yaklaşık 80 bin civarında büyükbaş, 45 bin civarı da küçükbaş hayvan varlığı var. Hedefimiz bir ya da iki yıl içerisinde en az 100 bin büyükbaş hayvan varlığı. Çünkü bu ova bunu rahatlıkla karşılayacak potansiyelde. Çiftçilerin yanındayız. Bize aktarılan kaynakları sayın cumhurbaşkanımızın ilimize sağladığı imkanları biz de sizin ayağınıza getireceğiz, para kazanmanızı ve istihdam sağlamanızı sağlayacağız. Biçerdöveri de kullandık, tabi ki teknolojik bir şey. Hayatımda ilk defa kullandım bu aleti. Yukarıdan o buğdayın kalitesi ve yoğunluğu çok güzeldi dedi.

Vali Okay Memiş daha sonra Ayçiçek tarlası, salata ve domates serası ile bir çiftlikte büyükbaş hayvanlarını gezerek üretici ve besicilerden bilgi aldı.

ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI
ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI
ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI
ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: ERZURUM VALİ BİÇTİ, KÖYLÜLER ALKIŞLADI - Erzurum
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 18:00:18. #1.15#
title