Erzurum Tarihi Medresede Taş Sergisi

Erzurum Tarihi Medresede Taş Sergisi

Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu Gemoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Volkan Çil, Erzurum'un çeşitli bölgelerinden topladığı aksesuar, süs eşyası, maden ve inşaat sektöründe kullanılan 68 ayrı taşı tarihi Yakutiye Medresesi'nde sergiledi.

Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu Gemoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Volkan Çil, Erzurum'un çeşitli bölgelerinden topladığı aksesuar, süs eşyası, maden ve inşaat sektöründe kullanılan 68 ayrı taşı tarihi Yakutiye Medresesi'nde sergiledi. 3 aylık çalışma sırasında her biri sektörleri için değerli olan taşları topladığını beliten Volkan Çil, süs, peyzaj ve yapı mimarisinde kullanılacak taşları ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Oltu Meslek Yüksekokulu Gemoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Volkan Çil, Erzurum ve ilçelerindeki değerli taşları tanıtmak için bir çalışma başlattı. 3 ayda 10 bin kilometre yol kateden Dr. Volkan Çil, 68 ayrı taş çeşidini tespit ederek topladı. İl merkezi ve ilçelerdeki arazinin bir bölümünü gezen Çil, maden cevheri, yarı değerli süs taşları ve yüzey kaplamada kullanılan taşları tek tek topladı. Taşların kullanıldığı alanlarla ilgili de ayırım yapan Çil, süs eşyası olarak kullanılabileceklerden değişik hediyelik eşyalar üretti. Çil, Erzurum ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandığı taşları tarihi Yakutiye Medresesi'nde sergiye açtı.

Erzurum yöresine mait maden ve cevherleri, yarı değerli süs taşları ve yüzey kaplama taşlarını tespit ederek ekonomiye kazandırmayı amaçladıklarını belirten Dr. Öğretim Üyesi Volkan Çil, Kısa süre içende 68 çeşit bulguyla karşınızdayız. Bazıları ülkemizin bir çok şehrinde olan bazıları ise sadece Erzurum'da görülen taşları tek tek topladık. Sadece ABD'de bulunan gökkuşağı obsidyeni dediğimiz taşı da Erzurum'da keşfettik. Bu taş dekoratif veya takı lmalzemesi yapılabildiği gibi masajlarda kullanılan en ideal spa taşıdır dedi,

Çalışmaları kapsamında yaklaşık 10 bin kilometrelik yol katettiğini söyleyen Çil, 3 aylık süre zarfında gezemediği noktaları da havaların ısınmasıyla birlikte inceleyeceğini bildirdi. Devam edecek çalışma sonunda 68 olarak belirledekleri taş çeşidinin de artacağına dikk çeken Çil, bulunan taşların ekonomik değerinin hayli fazla olduğunu bildirdi.

Yakutiye Medresesi'ndeki taş sergisini gezerek Dr. Öğretim Üyesi Volkan Çil'den bilgi alan Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almas, Erzurum'da bulunan süs taşları ve madenlerimiz sergileniyor. Bu sergiyi görenler şaşırıyor. Biz istiyoruz ki bu çalışma bir ışık olsun ve bir sektör haline gelsin, istihdam alanı oluşsun. Burada sergilenen taşlar, süsleme, peyzaj, iç ve dış cephe kaplamaları gibi çalışmalarda kullanılıyor. Biz burayı tüm sektöre, tüm dünyaya anlatmak istiyoruz diye konuştu.

Sergide yeralan 68 taş türünü davetlilere tek tek anlatan Dr. Öğretim Üyesi Volkan Çil, hazırlanacak projeyle okullarda da tanıtım yapmayı planladıklarını kaydetti.

Kaynak: DHA