Erzurum: Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen Erzurum'da

Erzurum: Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen Erzurum'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Gezi ve İncelemelerde Bulunmak Üzere Erzurum'a Geldi.

Erzurum: Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen Erzurum'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a geldi.

Bakanlığa bağlı kuruluşların temsilcileri ile Palandöken Kayak Merkezi Dedeman Otel'de biraraya gelen Mustafa İsen, Erzurum'da devam eden kültür ve turizm projelerini masaya yatırdı. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, iki günlük inceleme gezisinde bulunmak için Erzurum'a geldiğini belirterek, "Bakanlık olarak Erzurum'u önemsiyoruz. Kültür ve turizm alanında burada yürüttüğümüz çok sayıda proje var. Palandöken'i dünyanın sayılı kayak merkezleri arasına getirebilmek için çaba harcıyoruz. Erzurum farklı uygarlıkların yaşandığı bir ilimiz. Bu kültürel değerlerimizi ortaya çıkarmak için buradayız" dedi.

Erzurum Tabyaları'nı kültürel turizm merkezi haline dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini, kendisinin de yarın bu bölgede incelemeler yapacağını hatırlatan İsen, burada toplanacak verilerin Ankara'ya taşınarak en uygun biçimde değerlendirileceğini vurguladı. İsen, Erzurum'da Büyükşehir Belediyesi tarafından Çifte Minareli Medrese yanında yaptırılan işyerleri içinde, "Kağıt üzerinde uygun bir proje. Bizim bu konudaki kişisel kanaatimiz çok önemli değildir. Önemli olan buradaki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun görüşüdür. Kurul kararına bakanlığımız da, belediye de uymak durumundadır" diye konuştu.

Tabyalarla ilgili yapılan çalışmaların bir mastır plan çerçevesinde yapılmadığı için uyum içerisinde olmadığını anlatan Müsteşar Mustafa İsen, "Bu bölge tarihi manada bir sit alanı. Edirne'de olduğu gibi burada canlandırma bir müze projesi uygulanabilir. Dünyada bunun güzel örnekleri var. Yarın yapacağımız incelemelerin ardından gerekli verileri toplamış olabileceğiz" şeklinde konuştu.

Kültür Merkezi olarak yapılması için yıkılması gündeme getirilen Halk Eğitim Merkezi Binası ile ilgili detaylı açıklama yapmaktan kaçınan İsen, "Yarın burada sayın valimizle birlikte yapacağımız incelemelerden sonra daha sağlıklı konuşabiliriz" dedi.

Mustafa İsen, yarın Palandöken Kayak Merkezi, Tabyalar ve Halk Eğitim Merkezi binasında incelemeler yaptıktan sonra akşam saatlerinde Erzurum'dan ayrılarak Ankara'ya dönecek.