Erzurum Karadayı Group, Kriz Döneminde Kar Marjını Düşürerek Büyüdü

Erzurum Karadayı Group, Kriz Döneminde Kar Marjını Düşürerek Büyüdü

Erzurum'daki Vergi Rekortmenleri Arasında Bu Yıl İkinciliğe Oturan Karadayı Group, Kriz Döneminde Kar Marjını Düşürerek Yüzde 30 Oranında Büyüdü.

Erzurum Karadayı Group, Kriz Döneminde Kar Marjını Düşürerek Büyüdü

Erzurum'daki vergi rekortmenleri arasında bu yıl ikinciliğe oturan Karadayı Group, kriz döneminde kar marjını düşürerek yüzde 30 oranında büyüdü.

Yaşanan küresel ekonomik kriz, Türkiye'deki bir çok şirketi etkisine alırken, Karadayı Group bunu avantaja çevirerek yüzde 30 oranında büyüdü. Kriz döneminde üretime hız verdiklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mete Karadayı, konut alımını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Müşteriye krediyi kendilerinin finanse ettiğini söyleyen Karadayı, böylece müşterinin işini kolaylaştırdıklarını ve memnuniyeti sağladıklarının altını çizdi. Bunun, satışları yüzde 30-40 oranında arttırdığına dikkat çeken Karadayı, kriz döneminde yaşanan yüzde 20 oranındaki düşüşü bu şekilde kapattıklarına dikkat çekti. Her yıl ortalama 300 dairenin inşasına başladıklarını ve teslim ettiklerini belirten Karadayı, bu yıl da aynı üretimi gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Erzurum'un kentsel dönüşümüne de katkıda bulanmak istediklerini söyleyen Karadayı, bu dönüşümü sağlamak için TOKİ'nin tercih edilmemesi gerektiğini savundu.

Erzurum'da bu işi yapabilecek kapasitede müteahhit firmaların bulunduğunu belirten Karadayı, "Erzurum esnafının tercih edilmemesi buranın esnafına vurulan bir darbedir. Erzurum esnafının tercih edilmesi bu şehrin canlanması, ayağa kalkması anlamına gelir. Çünkü, bu tür bir ihalenin Erzurum'da kalması demek buradaki temel atma ustasından kartonpiyer işçisine kadar herkesin ekmek yemesi demektir." dedi.

Gelecek yıl holdingleşmeyi hedeflediklerini de belirten Karadayı, herhangi bir engele takılmadıkları takdirde Erzurum'u merkez olarak belirleyeceklerini ve yatırımlarını bu kente yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Bu yatırımı Batı şehirlerine yaptıkları taktirde daha çok kazanacaklarını da iddia eden Karadayı, "Biz bu şehirden kaçanlardan olmak istemedik. Yatırımımızı kendi şehrimize yapalım istedik. Bu konuda yöneticilerin de önümüzü açmalarını ve bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Zaten iklim, ulaşım ve değişik şartlar bizleri zorluyor. Yöneticilerimiz de bizi zorlarsa doğal olarak bu şehirde kimse kalmak istemeyecektir." şeklinde konuştu. (CİHAN)