Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Çeşme Sularına Karşı Vatandaşları Uyardı

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Çeşme Sularına Karşı Vatandaşları Uyardı

Dr.Cumhur Hakkı Çankaya, mevsimsel geçiş ve kar sularının kaynaklara karışmasından dolayı çeşme sularına karşı vatandaşları uyardı.Dr.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Çeşme Sularına Karşı Vatandaşları Uyardı

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü

Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, mevsimsel geçiş ve kar sularının kaynaklara karışmasından dolayı çeşme sularına karşı vatandaşları uyardı.

Dr. Çankaya, Erzurum'un kaynak suları yönünden zengin bir olduğunu ve bu kaynaklardan beslenen yaklaşık 111 tane mahalli çeşme bulunduğunu belirtti.

Vatandaşların çoğunluğunun tadı dolayısıyla bu çeşmelerden içme suyunu temin ettiklerini ifade eden Dr. Çankaya, "Mevsimsel geçiş ve kar sularının kaynaklara karışmasından dolayı ilimizdeki mahalli çeşmelerde bu dönemde kirlilik oluşmakta olup mahalli çeşmelerinin çoğunun kaynağı ve isale hattı bilinmediğinden dolayı gerekli önlemlerin alınması yönünde sıkıntılar yaşanmaktadır. Müdürlüğümüz bu kapsamda rutin olarak mahalli çeşmelerin incelenmesi amacı ile düzenli olarak bu halk çeşmelerinden su numunesi almaktadır.

En son yapılan analizler sonucunda Çamlıca Cami Çeşmesi, Orman Müdürlüğü önü çeşme, Gez Mah. Gez Cami Arkası Çeşme, Gez Cami Önü Çeşme, Kasım Paşa Cad. Saruhan Çeşmesi, Tahtacılar Cad. Dervişağa Cami Çeşmesi, Kasımpaşa Mah. Gümüş Masat Çeşmesi, Çırçır Mah. Kuran Kursu Çeşmesi, A.Yoncalık Mah. Palu Çeşmesi, Murat Paşa Cami Çeşmesi, Alipaşa cami Çeşmesi ve Mahallebaşı 2003 Çeşmelerinde mikrobiyolojik kirlilik saptanmıştır. Konu hakkında Erzurum Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğüne bilgi verilmiştir." dedi.

Dr. Çankaya, bu kirliliğin ilde bağırsak enfeksiyonlarının artmasına sebep olabileceğini ifade ederek, "Bu nedenle halkımızın sağlığı açısından mahalle çeşmelerinden içme suyu kullanmamaları gerekmektedir. İçme sularını rutin olarak günlük kontrol altında olan şebeke suyundan veya hazır sulardan temin etmeleri önerilmektedir." diye konuştu. - ERZURUM