Erzurum: Erzurum'da Maytap Türü Patlayıcı Maddeler Yasaklandı

Erzurum: Erzurum'da Maytap Türü Patlayıcı Maddeler Yasaklandı

- Erzurum Emniyet Müdürlüğü Tarafından, Daha Çok Ramazan Ayında Kullanılan Maytap, Mantar Gibi Patlayıcı Maddelerin Kullanımını Yasaklandı.

Erzurum: Erzurum'da Maytap Türü Patlayıcı Maddeler Yasaklandı

- Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından, daha çok Ramazan ayında kullanılan maytap, mantar gibi patlayıcı maddelerin kullanımını yasaklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin (içinde taneli kara barut bulunan kurbağa ve böcek şeklindeki eğlence malzemeleri, adi fırfır maytapları, çiçek yağmuru saçan maytaplar, İspanyol maytapları, şenlik mumları gibi klorat ve fosfor karışımıyla üretilen patlayıcı oyuncak malzemeler, şerit halindeki kağıt kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, mukavva kapsülleri) 18 yaşından küçüklere satışının yasaklanmasını, satış yapan gerçek ve tüzel kişiler hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 'Emre Aykırı Davranış' kenar başlıklı 32. maddesi kapsamında para cezasıyla tecziye edilmelerini, satan şahsın aynı zamanda iş yeri sahibi olmaması durumunda aynı miktarda cezanın iş yeri sahibine de uygulanmasını 15-18 yaş grubundaki küçük çocukların söz konusu maddeleri kullanmaları durumunda da anılan yasanın 'Emre Aykırı Davranış' kenar başlıklı 32. maddesi ile 'Gürültü' kenar başlıklı 36. maddeleri kapsamında eylemlerine uyan para cezalarından bir tanesiyle cezalandırılmalarını ve üzerinde veya yanlarında bulunan piroteknik malzemelere polisce el konulmasını, 15 yaşından küçük çocuklara para cezası uygulanmadan üzerlerinde veya yanlarında bulunan piroteknik maddelere polisce el konulmasını, Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin 'bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiye, oyuncakçı' gibi işyerlerinde bulundurulmaması ve satış yapılmaması, yukarıda sayılan mevzuat gereğince hükme bağlandığından bu tip piroteknik maddeleri anılan işyerlerinde bulunduranların 'Kararın' ilanından sonra 7 gün içerisinde alındığı yere derhal iade etmeleri veya satışını yapmaları, bunların mümkün olmaması halinde ise izin belgeli bir depoya geçici olarak nakletmelerini ilan tarihinden sonraki 8. günden itibaren emre uymayan işyerleri hakkında 5326 sayılı kabahatler kanunu 'Emre Aykırı Davranış' kenar başlıklı 32. maddesi kapsamında para cezasıyla tecziye edilecektir" denildi.