Erzurum - Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Uyardı:

Erzurum - Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Uyardı:

"bir Evrağın Dönüşü Var Ama Mermi Dönmüyor"

Erzurum - Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Uyardı:

"BİR EVRAĞIN DÖNÜŞÜ VAR AMA MERMİ DÖNMÜYOR"

ERZURUM'da yapılacak olan '2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda yakın koruma görevi almak için yetiştirilen polislerin sertifika töreninde konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Hüseyin Tunçoğlu, polislere silah kullanmak zorunda kalmamaları dileğinde bulundu. Birinci sınıf Emniyet Müdürü Hüseyin Tunçoğlu, "Bir evrağın dönüşü var ama, mermi dönmüyor" dedi. İl Emniyet Müdürü İbrahim Çelik de koruma polislere, görev dışında hiçbir görev kabul etmemelerini istedi.

Emniyet Müdürlüğünde 27 Ocak- 6 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacak olan Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarını izlemeye gelecek önemli kişileri korumak için açılan 'VIP' kursu tamamlandı. İki hafta süren kursa Kars, Muş, Bingöl, Ardahan, Bayburt ve Erzincan'dan 33, Erzurum'dan ise 44 olmak üzere 77 polis memuru katıldı. Kursa katılanlar son günde Özel Harekat Şube Müdürlüğünde temsili olarak bir saldırı sırasında önemli konuğun kaçırılması sırasında gerçek mermi kullandılar.

"GÖREVİNİZİN DIŞINDA HİÇBİR GÖREVE KABUL ETMEYECEKSİNİZ"

Emniyet Müdürlüğü brifing salonunda bugün yapılan törende ise VIP yakın koruma kursunu başarıyla bitiren 3'ü bayan 77 polis memuruna sertifikaları verildi. Törende konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı olan Hüseyin Tunçoğlu, "İnşallah silah kullanmak zorunda kalmazsınız. Çünkü merminin dönüşü yok. Bir evrağın dönüşü var ama mermi dönmüyor. İyi bir polis elbette attığını vuracak, gördüğünü yazabilecek, kaçanı da yakalayacak. Sizler bu fırsatı yakaladınız. İnşallah zor durumda kalmazsınız "diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü İbrahim Çelik de emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri ve polis memurlarının katıldığı törende, Kış Oyunlarının ülke ve Erzurum adına önemli bir organizasyon olduğuna dikkati çekti. Kış oyunlarına Türkiye'den ve yabancı ülkelerden devlet büyüklerinin geleceğine işaret eden Emniyet Müdürü Çelik, konukların nasıl korunacağı, korurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmeleri için VIP kursunun düzenlendiğini bildirdi. Emniyet Müdürü Çelik, "Görevin dışında bir işle meşgul olduğunu görürsem en kısa sürede seni ordan alır yerine bir başkasını veririrm. Mesleğin onuru ve haysiyeti, görevin gereği olarak işiniz dışında asla başka bir işle meşgul olmayacaksınız. Görevinizin dışında hiçbir göreve kabul etmiyeceksiniz" dedi.