Erzurum Efkan Ala: Anayasa Değişikliği ile Ayağımızdaki Prangaları Toprağa Gömeceğiz

Erzurum Efkan Ala: Anayasa Değişikliği ile Ayağımızdaki Prangaları Toprağa Gömeceğiz

Efkan Ala: Anayasa değişikliği ile ayağımızdaki prangaları toprağa gömeceğiz Milletvekili aday tanıtım toplantısında konuşan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, "Önümüzdeki yeni anayasa değişikliği ile elimize, ayağımızdaki prangaları toprağa gömme fırsatı geçti" dedi.

Erzurum Efkan Ala: Anayasa Değişikliği ile Ayağımızdaki Prangaları Toprağa Gömeceğiz

Efkan Ala: Anayasa değişikliği ile ayağımızdaki prangaları toprağa gömeceğiz

Milletvekili aday tanıtım toplantısında konuşan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, "Önümüzdeki yeni anayasa değişikliği ile elimize, ayağımızdaki prangaları toprağa gömme fırsatı geçti" dedi.

Merkez Palandöken İlçesi'ndeki Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kültür ve Gösteri Merkezi'nde Ak Parti tarafından düzenlenen milletvekili tanıtım toplantısına İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ak Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, AK Parti milletvekilleri ve adaylar ile çok sayıda partili katıldı. Milletvekilleri ve yeni milletvekili adayları sırasıyla kürsüye çıkıp birer konuşma yaptı.

Kürsüye son olarak çıkan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Türkiye'nin şanlı tarihine yakışan hedefleri olduğunu söyledi. Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş ve kalkınmış 10 ülkesi haline getirmek hedefinde olduklarını vurgulayan Efkan Ala, şöyle dedi:

"500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Artık tankını topunu, helikopterini yapan bir Türkiye'den bahsediyoruz. Şimdi bunları yaptığımız gibi dışarıyı nasıl ihracat yaparız bunun arayışı içindeyiz. Tabii bu hedeflere varabilmek için ayağımızdaki bir takım prangalardan inşallah tamamen kurtulacağız. Milletimizden, Erzurumlu kardeşlerimizden hedeflere varabilmek ve bundan kurtulabilmek için bu kadrolara daha fazla destek vermelerini istirham ediyorum. Erzurumlu her zaman doğru yerde durdu. Önümüzde artık yeni bir anayasa değişikliği ile bu prangaları toprağa gömme fırsatı elimize geçti. Onun için bir daha bu tür engellerle uğraşmayalım diye vatandaşlara diyorum ki, sandığa bir kere top yekin gidelim. Bu kadrolarla birlikte çalışalım. Büyük bir oy oranıyla destek verelim ki demokrasiyi garantiye alalım. Terörden kurtulalım, çözüm süreci nihayete ersin, sonuçlandırılsın, ekonomik gelişme hedeflerimiz hedefe varsın. Yeni anayasayı yapalım ki vesayetten kurtulalım. Başkanlık rejimine adım atalım ki, sadece hükumetlere hükumet seçtik orada milleti yönetin ama devlete karışmayın. Develet anayasada belirten kurumlar anlayışı tarihe gömülsün milletin seçtikleri hem milleti hem devleti yönetsin."

Anayasa ile milletin cebi arasında bire bir doğrudan ilişki olduğunu belirten Efkan Ala, yeni bir anayasanın Türkiye için vazgeçilmez olduğuna işaret etti. Efkan Ala konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu anlatalım bizi lüzumsuz engellerle uğraştırmasınlar. Yolumuz yeni anasaya açalım ki kişilerin hak ve özgürlüğünü garantiye alalım. Ama hükumetlerde meclislerde iş yapabilir hale gelsin. İstediğimiz budur. Sandık bizim irademizin, millet iradesini tecelli ettiği yerlerdir oraya kimse dokunamaz. Kimse dokunmamaya teşebbüs etmemelidir. Tehdit, şantajlar yanlış yollar, derhal terk edilmeli ve sandık garanti altında olmalıdır ki milletin iradesi de yansısın. Çözüm süreci iyi sonuçlansın. Türkiye artık terör belasından kurtulsun. Daha çok özgürlük alanı hak ve hukuk tesis edilecek ama işte geliyor bu bizim sağladığımız özgürlük alanından yararlanarak terör örgütü sandık üzerinde tehdit kurmaya silahlı bir takım tehditlere gayret ediyor, çaba sarfediyor. Buna derhal son verilmelidir. Buna fırsat vermeyeceğiz."

Efkan Ala, toplantı ardından geniş güvenlik önlemleri altında Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ, milletvekili adayları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile esnafı gezerek istek ve sorunlarını dinledi. Beraberindekilerle birlikte merkez Yakutiye ilçesindeki Gürcükapı caminde namaz kılamaya giden Ala, musalla taşında duran bir cenazenin yakınlarını yanına giderek başsağlığı diledi. Ölen kadının şehit eşi olduğunu öğrenen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ailenin tek oğlu olan Gökhan Baltıç'a her türlü desteği vereceğini söyledi.

Kaynak: DHA