Erzurum'daki Organik Tarım Çalışmaları Görücüye Çıktı

Erzurum'daki Organik Tarım Çalışmaları Görücüye Çıktı

Uluslararası Organik Tarım Federasyonu "Tek Dünya Ödülü" Jüri Başkanı Bernard Geier, yarışmaya bir projeyle aday olan Organik Güvenilir Gıda Üreticileri Federasyonu (OGÜF)üyeleriyle Erzurum'da bir araya geldi.

18.04.2012 22:00 | Son Güncelleme: 18.04.2012 22:00
Erzurum'daki Organik Tarım Çalışmaları Görücüye Çıktı

Uluslararası Organik Tarım Federasyonu "Tek Dünya Ödülü" Jüri Başkanı Bernard Geier, yarışmaya bir projeyle aday olan Organik Güvenilir Gıda Üreticileri Federasyonu (OGÜF)üyeleriyle Erzurum'da bir araya geldi.

OGÜF Başkanı Nazmi Ilıcalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyonlarınca hazırlanan ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Organik tarımda rastlantısal hatalar için algoritma stratejileri geliştirme projesi" ile Uluslararası Organik Tarım Federasyonu tarafından verilen "Tek Dünya Ödülü"ne aday olduklarını söyledi.

Adaylık süreci kapsamında Uluslararası Organik Tarım Federasyonu "Tek Dünya Ödülü" Jüri Başkanı Bernard Geier'ın Erzurum'a gelerek incelemelerde bulunmaya başladığını belirten Ilıcalı, şunları kaydetti:

"Önemli olan ödülü almak değil dünya pazarında Erzurum'daki organik tarımı tanıtmak. Uluslararası pazara açılmada lobi çalışmalarının önemi büyüktür. Yani dünyanın bunu bilmesi şarttır. Uluslararası Organik Tarım Federasyonu'nun Türkiye'deki üyesiyiz. Biz de bir projemiz olduğunu söyledik ve yarışmaya girmek istediğimizi ifade ettik. Onlar da Bernard Geier'i buraya gönderdiler. Geier, burada çalışmalarımızı inceliyor. Çiftçilerle bir araya geliyor. Bölgenin yapısını inceliyor. Köy köy dolaşıyoruz. Bugün Tınazlı köyündeyiz."

-"Tek Dünya Ödülü" Jüri Başkanı Geier-

Uluslararası Organik Tarım Federasyonu "Tek Dünya Ödülü" Jüri Başkanı Bernard Geier, yarışmanın 2 yılda bir yapıldığını, ilk 5'e giren projelerin bir katalogda toplanarak tanıtılacağını, birinci olan projeye de 25 bin Avroluk ödül verildiğini söyledi.

120'den fazla ülkeden 800'den fazla üyesi olan bir organizasyon olduklarını ifade eden Geier, "Üyelerden birisi de Nazmi beyin başkanı olduğu birliktir. Bu dünya çapında bir yarışma. Diğer kişilere ilham olabilecek projeler seçiliyor" dedi.

Hindistan, Filipinler, Küba ve Bolivya gibi ülkelerden de adayların bulunduğuna dikkati çeken Geier, şöyle konuştu:

"Burada yapılan çalışmalar hakkında jüriye bir rapor hazırlayacağım. Ödül projeye veriliyor. Yarışmada kazanmak o kadar önemli değil. İlk beşe girildiğinde organik dünyada adını duyurmuş olacak ve doğru şeyin yapıldığını dünyaya gösterecek. Çiftçiler için de ödül, daha iyi olma noktasında ayrı bir öneme sahip."

Geier ayrıca, Türkiye'deki organik tarım çalışmalarını oldukça gelişmiş gördüğünü belirterek, "Ama bu sadece potansiyeldir. Varılacak noktanın burası olmadığını düşünüyorum. Daha da geliştirilebilir" dedi.

- ERZURUM

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Şu an buradasınız: Erzurum'daki Organik Tarım Çalışmaları Görücüye Çıktı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.04.2020 04:56:45. #1.12#
title