Erzurum'da Torino Fatihlerine Muhteşem Karşılama Töreni

Erzurum'da Torino Fatihlerine Muhteşem Karşılama Töreni

2011 Unıversıade Kış Oyunları'nı Erzurum'a Kazandırdıktan Sonra Şehre Dönen Vali Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz Görkemli Bir Törenle Karşılandı.

Erzurum'da Torino Fatihlerine Muhteşem Karşılama Töreni

2011 UNIVERSIADE Kış Oyunları'nı Erzurum'a kazandırdıktan sonra şehre dönen Vali Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz görkemli bir törenle karşılandı.

Soğuk havaya rağmen Torino'dan dönen heyeti karşılamak için saatler öncesinde binlerce kişi havaalanında hazır bulundu. Çalınan davul zurna eşliğinde oyunlar oynayan vatandaşlar bu şekilde ısınmaya çalıştı. Karşılamada aşırı kalabalık nedeniyle izdiham yaşandı, arada kalan vatandaşlar, çocuklar, güvenlik görevlileri zor anlar yaşadı.

İtalya'nın Torino kentinde açıklanan karar sonrasında Torino'dan Ankara'ya bugün de Türk Hava Yollarına (THY) ait uçakla Erzurum'a gelen Vali Güvenç, Belediye Başkanı Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sütbeyaz, havaalanında Başbakanlar gibi karşılandı. Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz'ın aralarında bulunduğu heyet, uçaktan iner inmez apronda binlerce Erzurumlu'nun sevgi seliyle karşılaştı. Vali Celalettin Güvenç, omuzlarda taşındı. Aşırı kalabalık nedeniyle izdiham yaşanırken, izdihamı önlemeye çalışan güvenlik görevlileri ve arada kalan vatandaşlar, çocuklar zor anlar yaşadılar. 2011 Olimpiyatlarının Erzurum'da yapılacak olmasının mutluğunu ve gururunu ifade eden Vali Celalettin Güvenç konuşurken duygulu anlar yaşadı, göz yaşlarına boğulmamak için kendini zor tuttu. Vali Güvenç, Başbakan Erdoğan'ın kış oyunlarının Erzurum'a verilmesi için ne gerekiyorsa verileceğini taahhüt ettiğini ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin ferdi olarak bundan gurur duyduğunu, organizasyonun alınmasının Türkiye'nin gücüne önemli bir örnek olduğunu söyledi. Vali Güvenç, "Artık herkes mutlu olsun. Doğu Anadolu dünyanın önemli bir kış turizm merkezi olacak. Herkes adil olsun, birbirini sevsin, çalışsın, artık şu işi yüzümüze gözümüze bulaştırmayalım. Gelin kucaklaşalım, geleceğe bakalım" dedi. Vali Güvenç, karşılamaya gelen vatandaşlarla "Çak" yaparak mutluluğunu paylaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de Erzurum'un 12 Mart 1918'de düşman işgalinden kurtarıldığını, bu organizasyon ile de ekonomik bakımdan makus talihinin artık değişeceğini belirtti. Rektör Prof.Dr.Sütbeyaz da 2011 Kış Üniversite Oyunları'nın Erzurum'a kazandırılmasının bir ekip çalışmasının sonucu olduğunu hatırlatarak, "Tek başına kimse bu işi sahiplenemez, istismar edemez. Bu Türkiye'nin gücüdür. Erzurumlu ne aldığının farkında olmalıdır" diye konuştu.

Karşılama sonrasında özel bir şirkete ait ön camında "Erzurum'a çağ atlatanlar hoşgeldiniz" yazısı bulunan otobüsle heyet, havaalanından, 500' e yakın otomobilden oluşan konvoyla şehir merkezine hareket etti. Heyet konvoy eşliğinde Erzurum'da şehir turu attı. Kutlamalar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenecek şenlik programıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek.

(AA-İRT-ÖK-Y)

Kaynak: İHA