Erzurum'da Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Kuruldu

Erzurum'da Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Kuruldu

Türkiye'de En Fazla Organ Bağışında Bulunulan Bölge Ege Bölgesi, En Az Bağışın Yapıldığı Bölge İse Doğu Anadolu Bölgesi Oldu.

Erzurum'da Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Kuruldu

Türkiye'de en fazla organ bağışında bulunulan bölge Ege bölgesi, en az bağışın yapıldığı bölge ise Doğu Anadolu Bölgesi oldu.

Erzurum'da Numune Hastanesi'nde yeni kurulan Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, organ bağışında bulunacak vatandaşları bekliyor. Pratisyen Hekim Nihat Çimen, yeni kurulan merkezle artık Doğu'da da organ bağışının artacağına inandıklarını belirtti. Buraya bağışlanacak organların merkeze bağlı 13 ilde organ nakli bekleyen hastalara nakledileceğini kaydeden Çimen, "Türkiye'de özellikle bizim bölgemiz de organ bağışı çok az. Ege bölgesi 6. 5 ile Türkiye'de en fazla organ bağışının yapıldığı bölge olurken, Doğu Anadolu Bölgesi en az bağışın yapıldığı bölge. Bunun sebebi de vatandaşlarımız biraz daha malumattan habersiz olmaları. Türkiye'de 40 binin üzerinde insan organ nakli bekliyor." dedi.

Öte yandan yeni kurulan Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezinde sağlıkçıların organ bağışı kampanyası başlattıkları ifade eden Çimen, şöyle konuştu:

" Numune Hastanesi tarafından düzenlenen organ bağışı kampanyasının ilk gününde doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personeli organlarını bağışlamak için uzunca kuyruklar oluşturdular. Bir ay sürecek olan kampanyanın ilk iki gününde organlarının bağışlayanların sayısı 77'e ulaştı. Organ bağışına herkesin inanması ve destek olması gerekir. Organ bağışının önemini belirterek, herkesin bu kampanyaya katılmasını sağlayacağız."

(AA-İRT-Y)

31.07.2007 18:01 TSİ