Erzurum'da "Kooperatifçilik Sempozyumu" Düzenlendi

Erzurum'da "Kooperatifçilik Sempozyumu" Düzenlendi

Erzurum'da 'Kooperatifçilik Sempozyumu' Düzenlendi
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Erzurum'da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "Kooperatifçilik Sempozyumu" düzenlendi.

Erzurum'da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "Kooperatifçilik Sempozyumu" düzenlendi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığına ait konferans salonunda gerçekleşen programa konuşmacı olarak katılan Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tarımsal kooperatifçilik konusunda geldiği aşamaları anlatan bir sinevizyon sunumu yaptı.

Burada konuşan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, tarımsal ürünlerden elde edilen gelirin büyük çoğunluğunun hayvancılık ürünlerinden kazanıldığını söyledi.

Azizoğlu, hayvancılığın Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum'un vazgeçilmez bir unsuru olduğuna vurgu yaparak, "Erzurum'un toplam tarımsal üretim geliri 4.1 milyar Türk lirası. Bunun 3.6 milyar Türk lirası ise hayvancılıktan elde ediliyor. Bu büyük bir gelir değil ama gelirin yüzde 80'den fazlası hayvancılık ürünlerinden elde ediliyor. Bu demek oluyor ki hayvancılık Erzurum ve bölgemizin olmazsa olmaz bir geçim kaynağıdır." diye konuştu.

Vali Azizoğlu, Erzurum'un 750 bin büyükbaş, 900 binin üzerinde de küçükbaş hayvana sahip olduğunu, belirterek şunları söyledi:

"Bu rakamlar iyi olabilir ancak dünya ortalamasının çok altındayız. Bunu çözmek zorundayız. Çünkü Türkiye'nin en büyük merasına Erzurum'a olarak sahibiz ancak çok iyi meralara sahip değiliz.Türkiye genelindeki 16 milyon hektarlık mera alanının 1.6 milyon hektarına sahibiz.

Süt üretiminde iyiyiz

Yine süt ortalamasında ülke genelinde üçüncü sıradayız. Ama bu sütü ekonomiye kazandırmakta gerilerdeyiz. Üretilen sütün ancak 3'de birini ekonomiye kazandırabiliyoruz. Bunların çözümü için Erzurum'da hayvancılığın et ve süt veriminin nasıl arttırılabileceği ve bunun ekonomiye nasıl kazandıracağı konusunda çalışmaların yapılmasıdır."

Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu da, illeri gezerek kooperatifçilik konusunda farkındalığı artırmak istediklerini söyledi.

Programa AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, il ve ilçelerden gelen çok sayıda muhtar ve kamu kurumlarının müdürleri katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title