Erzurum'da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Erzurum'da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kentsel dönüşüm kapsamında yıkım çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini belirterek, "Yıkımı gerçekleştirilen binalar statik açıdan ciddi manada problemli binalar."

Erzurum'da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kentsel dönüşüm kapsamında yıkım çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini belirterek, "Yıkımı gerçekleştirilen binalar statik açıdan ciddi manada problemli binalar. Kentsel dönüşüme ağırlık vermemizdeki amaçlardan biri de buydu" dedi.

Hasani Basri Mahallesi'ndeki yıkım çalışmalarına inceleyen Korkut gazetecilere yaptığı açıklamada, Hasani Basri, Mehdi Efendi ve Habip Efendi mahallelerinde yaklaşık 50 dönümlük arazinin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini söyledi.

Yıkım çalışmalarında sona gelindiğini, ihale işlemlerinin başlamasının ardından Haziran veya Temmuz aylarında bu bölgede binaların yükselmeye başlamasını tahmin ettiklerini belirten Korkut, yapılacak konutlarda sosyal donatılara ve çocuk oyun alanlarına ağırlık vereceklerini ifade etti.

Yeşil alanın alt bölümlerinde Erzurum'da ilk defa denenecek olan otopark sisteminin olacağı bir yapılaşma düşündüklerini vurgulayan Korkut, "Yani bina iç mekanlarına hiçbir şekilde araç sirkülasyonu olmayacak. Sadece yayaya ait bir mekan haline gelecek" dedi.

Kentsel dönüşümde TOKİ ile çalışmak yerine şehir ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yerel müteahhitlerle çalışmayı tercih ettiklerini anlatan Korkut, kamulaştırma çalışmalarının belediye aracılığıyla yapılmasının da kentsel dönüşümü hızlandırdığını söyledi. Hacı Cuma, Taş Mescit ve Narmanlı mahallelerinde de ciddi çalışmaların devam ettiğini anlatan Korkut, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar Hasani Basri Türbesi etrafını açtık. Orası şimdi satış aşamasında. Üç Kümbetler cazibe merkezi projesi kapsamında ciddi yıkımlar gerçekleşti. Burada Hasani Basri, Habip Efendi ve Mehdi Efendi, Hacı Cuma, Taş Mescit ve Narmanlı mahalleleri toplamın içine kattığımız zaman ayrıca yollar da açıyoruz. Bu yolların üzerindeki binaları da istimlak ediyoruz. Bin 600'ün üzerinde bina yıktık. Tahminen bu yıl da 800 civarında bina yıkacağız. Böylece 2 bin 400 binayı ortadan kaldırmış olacağız. Yaklaşık 80 trilyon civarında bir para Erzurum piyasasında dolaşmış olacak. Bu sene itibarıyla 60 trilyonluk bir kaynağı da bu alana sevk edeceğiz. 140 trilyonluk bir kaynak Erzurum'a girmiş olacak."

Korkut, kamulaştırma sırasında yaşanan mahkeme sürecinin kentsel dönüşümü 1-1,5 yıl yavaşlattığını vurguladı.

-Erzurum 2. derece deprem bölgesi-

Korkut, Yakutiye ilçesinde yaklaşık 400 dönümlük alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının bitme noktasına geldiğini belirterek, "Yıkımı gerçekleştirilen binalar statik açıdan ciddi manada problemli binalar. Kentsel dönüşüme ağırlık vermemizdeki amaçlardan biri de buydu. Erzurum 2. derecede deprem bölgesinde olan bir şehir. Yıkılması gerekli olan en az 15 bin bina var. Bunlar salaş dediğimiz yapı grupları" diye konuştu.

Muhabir: Zehra Melek Çat

Yayıncı: Emine Konuk - ERZURUM