Erzurum'da Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Kapatılması
Haberler » Güncel » Haber

Erzurum'da Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Kapatılması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Memleketi Erzurum'da Kapatılan Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Yerine Numune ve Nene Hatun Kadın Doğum Hastaneleri'nde Yeni Poliklinik ve Servisler Oluşturuldu.

Erzurum'da Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Kapatılması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın memleketi Erzurum'da kapatılan Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin yerine Numune ve Nene Hatun Kadın Doğum Hastaneleri'nde yeni poliklinik ve servisler oluşturuldu.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nce yapılan incelemede yıkılma riski bulunduğunun tespit edilmesi üzerine 19 Mart'ta Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde poliklinik hizmetleri durduruldu.

Sağlık Bakanlığı, hastanenin kapatılmasının ardından, hastaları mağdur etmemek için bir dizi önlem aldı. Çocuk hastalar Numune Hastanesi'nde oluşturulan 50 yataklı servise, kadın hastalar ise Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'ndeki servise nakledildi. Bu kapsamda Numune Hastanesi'nde 7 çocuk polikliniğine ilaveten 3 yeni çocuk polikliniği açıldı. Ayrıca mevcut çocuk servisine ilave olarak 50 yataklı servis açıldı. Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'nde ise 10 kadın doğum polikliniğine ilave olarak 7 yeni poliklinik hizmete başladı. Hastalar mağdur edilmeden ilgili hastanelere yönlendiriliyor. Yatan hastalar da, ilgili hekimlerin kontrolünde taburcu edilerek, yatan 2 çocuk hasta uzman hekimlerin eşliğinde ambulanslar ile Numune Hastanesi'ne, 3 yenidoğan hastası transport küvezleriyle Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'ne nakledilerek yatışları sağlandı. Ayrıca acil durumlar için hastanede, kadın doğum uzmanı, çocuk uzmanı, pratisyen hekim ve yeterince sağlık personeli bekletiliyor.

Erzurum Sağlık Müdür Vekili Mahmut Avcı, "Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nce binanın güçlendirme yaklaşık maliyeti ile binanın yeniden yapım toplam maliyetleri karşılaştırılarak bir rapor hazırlanmıştır. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nün Teknik heyetince hazırlanan söz konusu raporda; güçlendirme maliyeti yeniden yapılma maliyetinin yüzde 60'ına tekabül edeceği tespit edilerek, binanın tahliye edilmesinin daha uygun ve ekonomik olacağına karar verilmiştir. Bakanlığımızca sağlık kurumlarının daha iyi hizmet verebilmelerinin sağlanması amacıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda; söz konusu hastanenin, çocuk hastalıkları servisinin tüm malzeme ve personeli ile birlikte Erzurum Numune Hastanesi'ne, kadın hastalıkları ve doğum servisinin ise tüm malzeme ve personeli ile birlikte Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'ne nakledilmesine karar verilmiştir. Erzurum Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne 15.03.2007 tarihi itibariyle servislere hasta yatışı durdurulmuş olup, bugün itibarıyla poliklinik hizmetleri durdurulacaktır. Bundan sonra kadın doğum hastalıklarına Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi'nde, çocuk hastalara ise Numune Hastanesi'nde hizmet verilmeye devam edilecektir" dedi.

Sağlık Müdür Vekili Mahmut Avcı, ayrıca Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde çalışan özel şirkete ait personelin de diğer hastanelerde görevlendirilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Numune Hastanesi'nde oluşturulan 50 yataklı yeni polikliniklerin sorumlusu Başhekim Yardımcısı Özgür Dağ'da, modern polikliniklerde gayet güzel sağlık hizmeti verildiğini belirterek, "Aziziye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin kapatılmasının ardından burada hizmet veriyoruz. Bir odada iki hasta kalabiliyor. 10 doktor görev başında. Hiç bir sıkıntı yok" diye konuştu.

Bina güçlendirme projesinin maliyetinin yeniden yapım maliyetinin yüzde 60'ına tekabül ettiği için bakanlık hastaneyi kapatma kararı vermişti.

(AA-İRT-ÖK-Y)