Erzurum'da '1001 Hatim' Geleneği Başladı

Erzurum'da '1001 Hatim' Geleneği Başladı

Erzurum'da '1001 Hatim' Geleneği Başladı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Erzurum'da, yaklaşık 500 yıllık bir gelenek olan ve İslam alimi Pir Ali Baba tarafından başlatılan '1001 Hatim'lerin okunmasına başlandı.

Erzurum'da, yaklaşık 500 yıllık bir gelenek olan ve İslam alimi Pir Ali Baba tarafından başlatılan '1001 Hatim'lerin okunmasına başlandı.

Kentteki gelenek çerçevesinde camilerde hatim okunmasına başlanması dolayısıyla Pir Ali Baba Türbesi önünde program düzenlendi.

Programa, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Müftüsü Hasan Hüseyin Sula, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.

Programda at üzerindeki hafızlar, Pir Ali Baba'nın yaşadığı dönemde hafızlarla at üstünde Kur-an'ı Kerim okuyarak şehri dolaşmasını canlandırdı.

Vali Azizoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kur-an'ı Kerim'in dertlere karşı koruyan şifa kaynağı olduğunu ifade ederek, yaklaşık beş asırdır devam eden geleneğin sürdürülmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Geleneğin bugün tekrarlandığını belirten Azizoğlu, "Pir Ali Baba'nın 500 yıl önce başlattığı Erzurum'daki bu güzel geleneğin bu bayraklar dalgalandığı ve ezanların okunduğu sürece bu mübarek topraklar üzerinde her yıl devam edeceği inancındayım. Erzurumlular var oldukça bu güzellikler de bu topraklar üzerinden devam edecektir. İnşallah bizlerin torunları da bu geleneği devam ettirecekler. Bu dağlarda bu ovalarda Allah'ın Kur'an'ı her zaman okunacak ve gönülleri şad edecektir." diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de '1001 Hatim'de Ku'an'ı Kerim'i okumanın çok faziletli olduğuna inandığını ifade etti.

Sekmen, "1001 Hatim geleneği dini ve milli duyguların canlı tutulduğu, kulluk şuurunun ete kemiğe bürünmüş bir halidir. Geçmişimizi hayırla yad ederken geleceği de daha güzel yapma gayretidir. Bu güzel geleneğin her yıl tekrarını temenni ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından hafızlar Kur'an-ı Kerim tilavet ederken Erzurum İl Müftüsü Sula da dua okudu.

Kentteki tüm camilerde sabah namazında din görevlilerinin ve halkın katılımıyla başlayan '1001 Hatim' kapsamında Kur'an-ı Kerim okunması, 19 Ocak'ta sona erecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title