Erzurum Büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma Aracı Aldı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma Aracı Aldı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma Aracı Aldı
CHA - Haberler | Yerel

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı'nın araç filosunu güçlendiriyor.

Belediye deprem, sel, göçük, patlama ve trafik kazası gibi olası acil durumlarda kullanılmak üzere itfaiyenin filosuna arama ve kurtarma aracını kazandırdı.

Doğal afetlerin Avrupa ve ülke gündeminde yer aldığı şu günlerde, arama ve kurtarma bilincinin öneminden hareketle düğmeye basan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, Türkiye'nin sayılı kentlerinde bulunan arama ve kurtarma aracını Erzurum'a kazandırdı. Başkan Küçükler, doğal afetler konusunda personelini özel eğitime de tabi tuttu.

Teknik ekipmanıyla birlikte doğal afetlere yönelik özel olarak tasarlanan arama ve kurtarma aracında hemen her şey var. Deprem, sel, göçük ve heyelan gibi doğal afetler başta olmak üzere trafik kazaları, araçta sıkışma ve yangın gibi acil müdahaleyi gerektiren durumlar için de kullanılan araçta geniş arazileri aydınlatacak güçte seyyar ve sabit jeneratör, duman tahliye aspiratörü, kesme, kırma ve ayırma cihazları, derin çukur ve dehlizlerden insan ve hayvan kurtarma için calaska sistemi, beton ve demir testere, oksijen ünitesi ve gaz koruyucu bulunuyor. Depremde betonarme yapıların altında kalan kişilerin bulunması için arama cihaz ve aygıtlarının da yer aldığı arama ve kurtarma aracında, İtfaiye erlerinden oluşan 7 kişilik özel bir kurtarma ekibi de görev alıyor.

"BÜYÜKŞEHİR, ARAMA VE KURTARMA YAPACAK"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, doğal afet gerçeğinin önemine vurgu yaptı. Doğu bölgesinin doğal afet gerçeğini yaşayan coğrafyanın içerisinde yer aldığını anımsatan Başkan Küçükler, şöyle devam etti: "Doğu Anadolu, deprem ve sel gerçeğini tarihin belirli dönemlerinde yaşamış bir bölgedir. Doğal afetlere yönelik alınacak tedbirler günümüzde kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu kapsamda kurum olarak ülke çapında gerekli fizibiliteyi yaparak arama ve kurtarma bilincinden hareketle itfaiye birimimize bu desteği de sağlama kararı aldık. Modern teknolojiyi bütün donanımlarıyla kapsayan bir arama kurtarma aracını filomuza dahil ettik. Yakın tarihte yaşanan tabiat olaylarında doğal afet riskinin ne denli önemli olduğuna bir kez daha tanık olduk. Araç alımı sonrası kurulan özel ekibimiz aldığı eğitimlerle bu alanda gerekli ihtisasa sahip oldu. Her türlü doğal olaylara yönelik arama ve kurtarma konusunda eğitimli özel ekibimiz şehrimiz ve ilçelerde görev yaparak olası durumlarda aktif görev alacak."

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma Aracı Aldı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Arama ve Kurtarma Aracı Aldı

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title