Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de

Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de

Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Almanya'nın en büyük özel üniversitelerinden FOM Hochschule ile Atatürk Üniversitesinin ortaklaşa kurduğu ATAFOM, 300 yabancı uyruklu ile İşletme alanında Almanca lisans programına Berlin'de 8 Aralık günü öğretime başlayacak.

Almanya'nın en büyük özel üniversitelerinden FOM Hochschule ile Atatürk Üniversitesinin ortaklaşa kurduğu ATAFOM, 300 yabancı uyruklu ile İşletme alanında Almanca lisans programına Berlin'de 8 Aralık günü öğretime başlayacak. ATAFOM'da Türkçe, Almanca, İngilizce öğrenecek öğrenciler FOM ve Atatürk Üniversitelerinin diplomasını alacak ve Türk - Alman firmalarında iş bulacak.

FOM Hochschule Rektörü Prof. Dr. Burghard Hermeier ile Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, bugün Atatürk Üniversitesinde bir basın toplantısı düzenledi. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Kodçak, 58 yılı geride bırakan Atatürk Üniversitesi'nin 20 fakülte, 2 bin 600'e yakın akademisyen kadrosu ve 100 bini aşkın öğrencisiyle önemli bir konuma sahip olduğunu bildirdi. İlk iki yarı yılı Atatürk Üniversitesi, 6 yarı yılı da FOM Hochschule'nin sorumluluğunda toplam 8 yarı yıllık ortak uluslararası çift diploma veren lisans programının FOM Hochschule'nin Berlin'deki yerleşkesinde pilot uygulama olarak 8 Aralık'ta baylaşacağını anlatan Rektör Prof. Dr. Koçak, 300 yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı ile İşletme alanında Almannca Lisans programı için her iki ülke yetkili makamlarından onay alındığını bildirdi. Önümüzdeki yıl yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme sınavına bağlı olarak öğrencilerin de alınacağına vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Koçak, şunları söyledi

Türk- Alman ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacak. Atatürk Üniversitesi ile FOM Hochschule'nin güçlü yanlarını bir araya getirerek oluşturulmuş olan ATAFOM programlarının her iki ülke gençleri başta olmak üzere tüm insanların eğitimine ve yetişmiş insan gücüne önemli katkıda bulunacaktır. Atatürk Üniversitesinden öğretim üyeleri, ATAFOM'da görev alacak. Özellikle Almanya'da bulunan ve Türkçeleri yetersiz olan üçüncü kuşak gençlerimiz, ATAFOM sayesinde iyi bir Türkçe eğitimi alacak. Sadece Türkçe değil, ATAFOM'da Almanca ve İngilizce de öğrenmiş olacaklar. Mezun olanlara hem HOM hem de Atatürk Üniversitesi diplomasına sahip olacak. Diplomaları AB ülkelerinde geçerli olacak. Hem Almanya'da hem de Türkiye'deki Alman ve Türk şirketlerinde iş bulabilecekler.

Daha sonra FOM Hochschule Rektörü Prof. Dr. Burghard Hermeier ise 15 yıldan bu yana Çin'deki üniversitelerle işbirliği içinde bulunduklarını anımsattı. Atatürk Üniversitesiyle ortak çaba gerektiren bir projeye başlayacakları için sevindiklerine dikkati çekti. ATAFOM'un gurur verici bir konsepte sahip olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Burghard Hermeier, Türk ve Alman kültürünü kapsayan ortaklığın önemine değindi. Öğrencilerin üst düzey öğrenim alacaklarına ve üniversitede pratik kazanacaklarına işaret eden Rektör Prof. Dr. Burghard Hermeier, Türk, Alman ve yabancı öğrencilerin ATAFOM'da öğrenim görmekten mutlu olacaklarını söyledi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de
Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de
Erzurum Atatürk Üniversitesi Atafom'la Berlin'de

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title