'
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyükkasap, Üniversite'de Yaşanan Olayları Değerlendirdi

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyükkasap, Üniversite'de Yaşanan Olayları Değerlendirdi

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, Geçtiğimiz Günlerde Erzincan Üniversitesi'nde Yaşanan Olayların Değerlendirmesini Yaptı.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyükkasap, Üniversite'de Yaşanan Olayları Değerlendirdi
16.05.2008 12:40 | Son Güncelleme: 16.05.2008 12:40

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, geçtiğimiz günlerde Erzincan Üniversitesi'nde yaşanan olayların değerlendirmesini yaptı.

Rektör Büyükkasap, açıklamasında, kural dışı davranan öğrenciler hakkında gereğinin yapılacağını kaydetti.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, karşıt görüşlü öğrenciler arasında Erzincan Üniversitesi'nde başlayan ve şehir merkezine kadar sıçrayan olaylar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarını rektörlük binasında makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Büyükkasap, yaşanan olayların üzücü olduğunu ifade ederek, bazı basın yayın organlarının olayları farklı yansıttığından yakındı.

Erzincan Üniversitesinin yeni kurulan üniversiteler arasında sosyal ve fiziki yapılanma açısından en önde gittiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Son günlerde boyutu ne olursa olsun, nerede gerçekleşmiş olursa olsun, öğrencilerimiz arasında bizi üzen bir takım polemikler yaşandı. Ancak bu olayların bizi üzmesi kadar, bizi üzen bir diğer konu ise bu olayların basınımızda biraz bilgi farklılığı ve biraz boyut olarak farklı yansıtılmış olmasıdır." dedi.

Erzincan Üniversitesi öğrencilerinin akıllı, zeki, onurlu ve duyarlı olduklarını belirten Rektör Büyükkasap, "Erzincan Üniversitesi öğrencileri problemlerini kendi aralarında çözebilecek kadar akıllı, kendi durumlarını algılayabilecek kadar zeki, başkalarının yönlendirmelerine göre hareket etmeyecek kadar onurlu ve önce kendilerine, ailelerine, ülkelerine sorumluluklarını yerine getirmesini bilecek kadar duyarlıdır" diye konuştu.

Bütün öğrencilerin kendileri için önemli olduğunu ve bütün öğrencilerini sevdiklerini belirten Prof. Dr. Büyükkasap, "Zaten bu sevginin gereği olarak da onların çok iyi yetişebilmeleri için bütün fiziki ve sosyal imkanları hazırlama gayreti içerisindeyiz. Öğrencilerimizde bu gayretlerimizin farkındadır. Bir öğrencinin yapması gerekenler, yapmaması gerekenler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kanunları, yönetmenlikleriyle belirlenmiştir. Tabiî ki bunlara uymayan öğrencilerimiz içinde gereken en hızlı şekilde yapılacaktır" diye konuştu.

Bu tür olaylarda hassa olunması gerektiğini vurgulayan Rektör Büyükkasap, "Erzincan olarak, Erzincanlı olarak, Erzincan halkı olarak, Erzincan Üniversitesi olarak ve Erzincan'ın dünyaya açılımı olan basınımız olarak, bu konularda el birliği içerisinde hassas bir şekilde bu süreçleri geçiştirmemizin önce ülkemiz, Erzincan'ımız ve bizler için çok faydalı olacağı kanaatindeyim" dedi.

Basın mensuplarının Üniversitede olayları tırmandırmaya çalışan gruplar olup olmadığı sorusuna cevap veren Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Birçok gencin birarada bulunduğu bir ortam. Muhakkak bu enerjinin verdiği, sınav dönemlerinin yaklaşmasının verdiği stresle bazı ufak tefek gerilimler olacaktır. Ama bunların başka şekilde, başka kişiler tarafından yönlendirilip yönlendirilmediği tabiî ki emniyet güçlerimizin işidir. Benim o konuda bir yorum yapmam doğru olmaz" diye konuştu.

Erzincan Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr Büyükkasap, basın mensuplarının olaylarda basının nasıl davranması gerekiyordu sorusu üzerine, "Yaşanan olaylarla ilgili yapılan haberlerde en basitinden bir bıçaklanma olayı geçti. Olayın her türlüsü üzücüdür ama burada 8 bin öğrencimiz var. 8 bin öğrencimizin ailelerinin kulakları burada ve bu öğrencilerimiz eğitim öğretim döneminin sonuna geldiler, sınav aşamasındalar. Öğrencilerin psikolojileri bu süreçte çok önemlidir. Ailelerinin onları aşırı endişe ile aramaları, öğrencilerimiz üzerinde olumsuz etki yapmaktadır" dedi.

Erzincan Üniversitesi'nde patlak veren olaylarda 1 polis, 1 gazeteci, 1 özel güvenlikçi, 4 öğrenci olmak üzere toplam 7 kişi yaralanmış 24 kişi göz altına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrenciler savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Kaynak: CHA

Şu an buradasınız: Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyükkasap, Üniversite'de Yaşanan Olayları Değerlendirdi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.7.2020 02:51:13. #1.15#
title