Erzincan Üniversitesi Rektörü Büyükkasap: "Bizden Hızlı Yükselen Üniversite Yok"

Erzincan Üniversitesi Rektörü Büyükkasap: "Bizden Hızlı Yükselen Üniversite Yok"

Erzincan Üniversitesi'nin Birlikte Kurulduğu 15 Üniversiteye Göre En Önde ve En Hızlı Üniversite Olduğuna Vurgu Yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Biz En Hızlı Üniversiteyiz. Yeni Kurulan Üniversiteler İçerisinde Bizden Hızlı Üniversite Yok" Dedi.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Büyükkasap:

Erzincan Üniversitesi'nin birlikte kurulduğu 15 üniversiteye göre en önde ve en hızlı Üniversite olduğuna vurgu yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Biz en hızlı üniversiteyiz. Yeni kurulan üniversiteler içerisinde bizden hızlı üniversite yok" dedi.

Rektör Büyükkasap, makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Erzincan Üniversitesi'nin hızla büyüdüğünü ve kendini tanıtmaya başladığını belirterek, "15 yeni üniversite içerisinde kampüs alanı projesini bizden önce hazırlayan ve bizden önce harcama iznini alan üniversite yok. Bütün zaman kayıpları minimuma indirilerek, en hızlı şekilde hareket edilerek bu aşamaya getirildi" diye konuştu.

Erzincan Üniversitesi bünyesinde yeni açılan bölümler hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, senato toplantılarında ilçelerde ve merkezde bazı yüksekokul ve meslek yüksekokullarının açılması kararının alındığını söyledi. Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun açılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Büyükkasap, "Üniversite senatosu toplantısında Erzincan'a Sivil Havacılık Yüksek Okulu'nun açılması kararı alındı. 4 yıllık eğitim verecek olan Sivil Havacılık Yüksekokulu Türkiye'de az sayıda bulunan ama bulunduğu yerin vitrinini oluşturacak bir yüksekokuldur." dedi.

Erzincan Üniversitesi bünyesinde açılacak olan yeni bölümlerden birinin de Kemaliye ilçesinde açılacağını belirten Büyükkasap, "Kemaliye ilçesi turizm ile tanınan bir ilçemizdir. Bu ilçeye turizm alanında destek olacak uygun bir yeni bölüm açılacak. Kemaliye ve turizmin ayrılmaz bütünlüğünü dikkate alarak, Kemaliye ilçesine 4 yıllık eğitim verecek Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu açılması kararı alındı üniversite senatosu tarafından. Bu karar Yükseköğretim Kurulu'ndan Bakanlar Kurulu'na geçme aşamasındadır" diye konuştu.

Erzincan merkeze de Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu açılacağının müjdesini veren Büyükkasap, "Erzincan merkeze açılması düşünülen Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu için gerekli alt yapımız var. Sümerbank'ın özelleşmesi ile birlikte lojmanları ve sosyal tesisleri tapusuyla birlikte üniversitemize devredilmiş durumda. Lojmanlarında öğretim elemanlarımız kalmakta. Senatodan açılma kararı çıkan Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu'nun uygulama tesisi olarak İpekyolu tesisleri olarak bilinen tesise ihtiyacı var. Şu anda hukuki süreç devam ediyor. Bu tesislerin üniversiteye kazandırılması için aralıksız çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Erzincan Üniversitesi'nin Üzümlü, Çayırlı, İliç ve Kelkit'e de birer Meslek Yüksekokulu açacağını ifade eden Üniversite Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, sözlerine şöyle devam etti: "Erzincan Üniversitesi'ni kısa zamanda büyütme, Türkiye'de sayılı üniversiteler arasına getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Üzümlü, İliç, Çayırlı ve Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine de bu kapsamda birer meslek yüksekokulu açılması için senato kararı çıkmıştır. Bu noktada çok önemli bir konuyu da ayrıca belirtmek istiyorum. Bir anda ilçelerde meslek müksekokullarının açılması, popülist bir yaklaşım olarak algılanabilir. Ama bizim hedeflerimiz, bizim projemiz asla popülist bir yaklaşım değil. Çünkü bu yüksekokullarının orada fonksiyonel olması için bütün tedbirlerimiz ve projelerimiz hazır" diye konuştu.

Erzincan Üniversitesi'nin fiziki çalışmaları hakkında da bilgi veren Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Yalnızbağ Kampüs alanı ile ilgili projelerimiz hazır. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yeni kurulan 15 yeni üniversitenin kampüs alanları ile ilgili hazırladıkları projeler incelendi. Erzincan Üniversitesi tarafından hazırlanan Yalnızbağ Merkez Kampüs alanı projesi diğer üniversitelere de örnek gösterildi. Hazırladığımız proje ile harcama iznini aldık. Şu anda proje üzerinde ihaleye çıkmak için hazırlıklar yapılmaktadır. Üniversitemizin 3 farklı kampüs alanı olacak, ama Yalnızbağ Merkez kampüs olacak" dedi.

Tekelin özelleştirilmesi ile birlikte Erzincan Üniversitesi'ne devredilen tekel binalarının akıbeti ile ilgili de bilgi veren Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, "Tekel binalarının mevcut dokusu koruyup, iki kısma ayırdıktan sonra gerekli tadilatı yapılacak. Yapılan tadilatın ardından bu binalar Güzel Sanatlar Bölümü'ne tahsis edilecek. Erzincan'ın merkezinde güzel sanatlarla meşgul bir binanın bulunması, halk ile iç içe olması çok önemliydi" şeklinde konuştu.

Erzincan gündemindeki yerini koruyan tıp fakültesi ve bu kapsamda yürütülecek olan projeler hakkında da bilgi veren Rektör Büyükkasap, "Halkımız hep merak ediyor. Tıp fakültesi ne olacak, araştırma hastanesi ne zaman faaliyete geçecek diye. Şu anda Sağlık Bakanlığı'nın uhdesinde bulunan Eğitim Araştırma Hastanesi var ve inşaatı devam ediyor. Biz tıp fakültemizi kurduk. Öğrencilerimizi Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumak üzere aldık. Tıp fakültesinin binası neresi olacak? Şu ana kadar gündeme gelen ve konuşulan Erzincan Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nin Erzincan Üniversitesi'ne devredileceği ve buranın tıp fakültesi olarak hizmet vereceği şeklinde. Ama halen bu fakülte Sağlık Bakanlığı'nın bünyesindedir. Tıp fakülteler iki kısımdan oluşur. Bu kısımlardan birisi Araştırma Hastanesi, diğeri ise Temel Tıp Bilimleri birimidir. Yani farklı iki birim lazım. Eğer Araştırma ve Eğitim Hastanesi bize devredilirse mini bir proje hazırladık. Ama aksi bir durumda da yine biz kendimize ait bir bina için projelerimizi hazırladık. A ve B planlarımız mevcut, ama hangisinin gerçekleşeceği henüz belli değil" dedi.