Erzincan Üniversitesinde Akademik Yılı Açıldı

Erzincan Üniversitesinde Akademik Yılı Açıldı

09.10.2013 12:55 | Son Güncelleme: 09.10.2013 12:56
Erzincan Üniversitesinde Akademik Yılı Açıldı

Erzincan Üniversitesinin 2013-2014 akademik yılı düzenlenen törenle başladı.

Erzincan Üniversitesi'nin 2013-2014 akademik yılı düzenlenen törenle başladı. 18 bin öğrencisiyle yeni eğitim öğretim yılına başlayan üniversitede, belirlenen hedeflere her geçen yıl yaklaşıldığı belirtildi.

'Anadolu'da bir dünya üniversitesi' sloganı ile eğitim öğretime başlayan Erzincan Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik eğitim öğretim yılı başladı. Üniversite Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen akademik yıl açılış törenine Vali Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, üniversite akademik kadrosu ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda müzik dinletisi yapıldı. Üniversite tanıtım filminin izlettirilmesinin ardından konuşan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu yeni akademik yılın hayırlı olmasını diledi. Rektör Çağoğlu konuşmasında şunlara değindi; "Kurulduğumuz günden günümüze kadar 3 enstitü, 8 fakülte, 5 yüksekokul, 15 meslek yüksekokuluyla yaklaşık 700 akademik çalışanı, 500 idari personeli ile 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' parolası ile yola çıkmış, Anadolu'da bir dünya üniversitesi söylemiyle yoluna devam etmiştir. Özel şehrimiz Erzincan'da yaklaşık 18 bin öğrencisiyle hizmet veren, ülkeler ve dünyanın menfaatine uygun biçimde hizmet etmeye çalışan, kıvancını taşıdığımız üniversitemizin açılışını yapıyoruz. Amaçlarımızdan biri bilimselliği tamam olan çağdaş üniversitenin uygulama ve çok yönlü işlevselliğine ulaşmaktır. Çağdaşlığın gereği ve ortamının oluşturulması üniversitemizin donamın, altyapı ve kaynak yönünde yeterli imkanlarına sahip kılınması, dünya üniversiteleriyle rekabet edebilmek düzeye taşıması, ülkemizin aydınlanma sürecini hızlandıracak bir atılım hamlesidir." açıklamasında bulundu.

20 BİN ÖĞRENCİ ÇOK ŞEY İFADE EDİYOR

Erzincan Üniversitesi'nin kısa sürede diğer üniversitelere nazaran büyüyerek hızlı bir şekilde gelişme başarısının gerçekten takdirle karşılandığını vurgulayan Vali Abdurrahman Akdemir, "Erzincan Üniversitesi kuruluşunda öğrenci sayısı hedefi 20 bin olarak kurulmuştu, ama şu anda 18 bin öğrenci sayısına ulaşmış durumdayız. 2 yıl içerisinde de üniversitenin kurulduğunda konulan 20 bin hedefine ulaşmış olacağız. Erzincan gibi nüfusu 100 binlerde olan bir il için 20 bin öğrenci çok şey ifade ediyor. Öncelikle ciddi ekonomik gelir sağlıyor, sadece şehir ekonomik girdiyle yetinmiyor. İnsanların üniversite hali çok farklı, üniversiteden çok şey bekliyorlar. Erzincanlılar gerçekten öğretim üyelerinin beklentisinin ötesinde, şehre ciddi bir sinerji katacağına inanıyorlar. Burada güzel bir işbirliği var. Üniversite, Valilik ve kamu kurumlarıyla… İnşallah kısa sürede üniversiteyi çok daha iyi yerlere getireceğimize inancımız tamdır." dedi.

Akademik yıl açılışının sonunda İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Alıcı, 'Doğu-Batı Medeniyetleri ve İslam' konulu ilk dersi ile akademik yılın açılışını yaptı.

Erzincan Üniversitesinde Akademik Yılı Açıldı

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Erzincan Üniversitesinde Akademik Yılı Açıldı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 04:35:35. #1.15#
title