Erzincan: Erzincan 59'uncu Topçu Tugayı'nda Yemin Töreni
Haberler » Güncel » Haber

Erzincan: Erzincan 59'uncu Topçu Tugayı'nda Yemin Töreni

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı'nda vatani görevini yapan 1986/2 tertip erler için yemin töreni düzenlendi.

Erzincan: Erzincan 59'uncu Topçu Tugayı'nda Yemin Töreni

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı'nda vatani görevini yapan 1986/2 tertip erler için yemin töreni düzenlendi.

59. Topu Eğitim Tugayı tören alanında düzenlenen 2 bin 093 erbaş ve erin yemin törenine, Vali Vekili Mithat Orhan'ın yanısıra, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Erzincan Belediye Başkan Vekili Yılmaz Karaca, 59. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka, daire amirleri, subay ve astsubaylarla, yemin eden Mehmetçiklerin aileleri katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Tugay sancağı ve tugayın tarihçesi okundu. Acemi eğitimleri süresince üstün başarı gösteren ve dereceye giren erlerin yaş kütüğüne plaket çaktığı törende, birliklerine ilk katılan erlere hediyeleri 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney tarafından verildi. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Mehmetçiklere, milli mücadele yıllarının anlatıldığı Turgut Özakman'ın "Şu Çılgın Türkler" kitabını hediye etti.

Birlik flamaları ve sancağın tören alanındaki yerini almasından sonra 2 bin 93 Mehmetçik, gruplar halinde yemin etti. Ant içen erler adına konuşan Topçu Çavuş Erkan Yıldız, "Burada aldığımız eğitim neticesinde üstlerine ve amirlerine mutlak itaati, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılığı, vatan ve millet sevgisini arkadaşlık ve kardeşlik duygularını daha güçlü hale getirdi. Bütün bunlar bizlere büyük bir kuvvet ve mutluluk veriyor." dedi.

Yemin töreninde daha sonra milli mücadele yıllarında cepheye giden bir askerle ilgili hatıra okundu. Hatıranın okunduğu sırada protokolde bulunan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney'in eşi Emel Yöney ile bazı subaylar, gözyaşlarına hakim olmakta güçlük çekti. Emel Yöney ve bir subayın, hatıra okunduktan sonra gözlerinden akan yaşları sildiği görüldü. Bayrak Andı'nın ardından 10. Yıl Marşı'nın okuduğu törende, Mehmetçiklerin silahlı ve silahsız spor hareketleri ve oluşturdukları kuleden açılan Türk bayrakları büyük alkış aldı.

Törende Mehmetçiklere ve ailelerine hitaben bir konuşma yapan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, askere gelen gençlerin kendilerine birer emanet olduğunu ifade ederek, "Biz emanete daima iyi bakarız. Bundan hiçbir zaman şüphe etmeyin. Onlara kendi çocuklarımızdan çok daha iyi bakacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. En büyük arzumuz; ülkenin onlara ihtiyacı olduğunda gelip vatanlarını her zaman savunabilecek insanlar olarak, askerler olarak onları yetiştirmek ve sonunda ailelerine kazasız, belasız tekrar iade etmektir." dedi.

Konuşmasında, tören alanına asılan ve Çanakkale Savaşı'nda düşmanla mücadele eden hava bölüğünün iki erinin fotoğrafını gösteren Orgeneral Orhan Yöney, "Bunlar, o sırada elimizde birkaç tane bulunan, çoğunun gövdesi patates-un karışımı bir yapıştırıcıyla düzenlenmiş uçaklarımızı idame etmeye çalışan o hava bölüğünün erlerinden sadece ikisidir. Birinin ayağı çıplaktır, diğeri ayağına bir dolak sarmış. Biz o günlerden bugünlere geldik. Çok şükür şimdi en iyi botu alıp, en iyi elbiseyi alıp askerimize giydirebiliyoruz. Ülkemiz o günlerden bugünlere geldi. Ama o günleri unuttuğumuz takdirde bizi tekrar o günlere döndürmek isteyecek etrafımızda pek çok güçler var. Ve biz hiçbir zaman o günleri, o iki kahraman askeri ve arkadaşlarını hiçbir zaman unutmayacağız. Unutmamak zorundayız. İşte size iki çılgın Türk askeri. Ama onlar bu ülke için çılgınlar. Onları tanıdığınız zaman yüreklerinin çok büyük olduğunu, çok güzel insanlar olduğunu tanıyacaktınız." diye konuştu.

Orgeneral Yöney'in konuşmasının ardından, yemin töreni tören geçişiyle sona erdi. Yemin eden Mehmetçikler, tören sonrası aileleriyle kucaklaşıp hasret giderdiler.