Erzincan'daki Kentsel Dönüşüm Projesi...

Erzincan'daki Kentsel Dönüşüm Projesi...

Erzincan'ın Çarşı Mahallesi'nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Tarafından Yaptırılan 880 Konuttan Sonra Kızılay, Taksim ve Hocabey Mahalleleri'nde Uygulanması Planlanan Yeni Kentsel Dönüşüm Projesi'yle İlgili Söz Konusu Mahallelerin Muhtaları Tarafından Bir Açıklama Yapıldı.

Erzincan'daki Kentsel Dönüşüm Projesi...

Erzincan'ın Çarşı Mahallesi'nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından yaptırılan 880 konuttan sonra Kızılay, Taksim ve Hocabey Mahalleleri'nde uygulanması planlanan yeni Kentsel Dönüşüm Projesi'yle ilgili söz konusu mahallelerin muhtaları tarafından bir açıklama yapıldı.

Kızılay Mahallesi Muhtarı Ufuk Cantosun, Taksim Mahallesi Muhtarı Halis Özyiğit ve Hocabey Mahallesi Muhtarı Rüstem Aksoy tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, mahallelerinde yapılması düşünülen toplu konutlarla ilgili şu ifadelere yer verildi; "Öncelikle, Çarşı Mahallesi'nde yapılan uygulamayla yılların kanayan yarasına neşter vurmayı başaran mevcut iktidarımız, ilimizde mükemmel bir projeye imza attı. Bu noktada yetkililere bizler de teşekkür ediyoruz. Ancak orada tapulu ev sayısı çok azdı. Binalar oturulamayacak kadar haraptı, mahalle bir harabeyi andırıyordu. Gecekondu görüntüleri bile eski Çarşı Mahallesi'nin yanında sönük kalıyordu. Kızılay, Hocabey ve Taksim Mahalleleri için bu şartların hiç biri yoktur. Erzincan'ın bütün eşrafı bu mahallelerde büyümüştür. Tarih birlikteliği, kader birlikteliği olan insanların oturduğu bu mahallelerde başlatılan kentsel dönüşüm projesine hepimiz 'evet' diyoruz. Ama şartları da dayatma olarak görüyoruz."

Açıklamada, "Eğer yetkililer bizlerin kamuoyuna duyurmaya çalıştığımız tekliflerimize kulaklarını kapatırlarsa, canımız pahasına da olsa biz evlerimizi TOKİ'ye rant sağlamak amacıyla vermeyeceğiz." diyen muhtarlar, "Gerekirse tüm Türkiye'ye haklı sesimizi duyuracağız. Bu kutsal boyutta mücadelemize devam edeceğiz. Sayın yetkililer, sizleri anlıyoruz. Erzincan'ın değişim ve gelişimi için gösterdiğiniz çabaları takdirle karşılıyoruz. Kentsel Dönüşüm Projesi'ne sonuna kadar destek veriyoruz. Tek istediğimiz kendi evlerimizin üzerinde bulunduğu tapulu arsalarımıza yapacağınız evlerden birine hiç bir ödeme yapmadan sahip olmaktır. Bizler, 130, 250 metrekare evler istemiyoruz. Kendi mahallemizde tapulu mülklerimizin tutarı ölçüsünde bizlere vereceğiniz makul ölçülerdeki dairelerde oturmak istiyoruz. Şu anda evlerimizin değerleri ne ise, aynı değerlerde konutlar yaparak bizi mahallemizden koparmamanızı rica ediyoruz. Derdimizi anlatana, hakkımız alana kadar mücadeleden yılmayacağız." şeklinde düşüncelerini dile getirdiler.

(İS-DB-Y)

20.01.2007 13:15 TSİ