Erzincan'da Proje Atağı Yaşanıyor

Erzincan'da Proje Atağı Yaşanıyor

05.10.2013 12:40 | Son Güncelleme: 05.10.2013 12:40
Erzincan'da Proje Atağı Yaşanıyor

Erzincan'daki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve üniversiteler bünyesindeki AB birimleriyle koordinasyon ve uyumu sağlamak, AB'nin katılım öncesi ekonomik yardımlarından şehrin daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla kurulan proje...

Erzincan'daki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve üniversiteler bünyesindeki AB birimleriyle koordinasyon ve uyumu sağlamak, AB'nin katılım öncesi ekonomik yardımlarından şehrin daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla kurulan proje koordinasyon merkeziyle proje atağı yaşanıyor.

Valilik bünyesinde 2007 yılında kurulan ve geçen temmuz ayında Vali Abdurrahman Akdemir tarafından açılan Erzincan Proje Ofisi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ofiste kamu kurum ve kuruluşlarında projelerin hazırlanması, yürütülmesi ve konularında uzman personelin bu merkezde görevlendirilmesiyle kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak projeler daha hızlı hayata geçiriliyor. Merkezin çalışmaları hakkında değerlendirmede bulunan Vali Akdemir, "Proje Koordinasyon Merkezi bünyesinde uygulanan SODES projeleri kapsamında 2012 yılında 4 milyon 200 bin TL maliyetle 59 proje, 2013 Eylül ayı itibariyle de 3 milyon TL'nin üzerinde maliyetli 34 proje kabul edildi. 2013 yılı SODES programı tanıtımı için toplantılar düzenlendi. Bu toplantılarda proje sahiplerine merkezin proje uzmanları ve SGK'dan gelen uzman personelin de katkılarıyla 2013 SODES usul ve esasları, proje yürütülmesi sırasında geçmiş yıllarda karşılaşılan sorunlar ve getirilebilecek çözümler anlatıldı." dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nca finanse edilen VABPRO projesi kapsamında koordinasyon merkezi tarafından Erzincan'da Turizm Sektörünün Uzun Vadeli ve AB Standardına Uygun Gelişimi, Markalaşmaya Yönelik AB Uygulamaları Konusunda Kapasite Arttırımı, AB Ortak Tarım Politikasının Erzincan Üzerinde Etkilerini Belirlemek, Erzincan'da IPA Kapsamındaki Projeler İçin Kapasite Arttırımı konularında projelerin yazılıp sunulduğunu ifade eden Akdemir, "Avustralya Büyükelçiliği Doğrudan Yardım Programı (DAP) kapsamında, Valiliğimiz koordinasyonunda iki proje sunulmuştur. Bu projelerden biri, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Güvende, Bilinçli Gençlik' projesi. Bu projeyle çocuklarımızın suça sürüklenmesinin önlenmesini sağlamak amacıyla Valiliğimiz'in Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis ettiği, emniyet binasının yanındaki 100 metrekarelik alanda 'Çocuk Kültür-Eğitim ve Eğlence Merkezi' oluşturmayı hedefliyoruz. Diğer proje ise yine Valiliğimiz koordinasyonunda Erzincan'da Yaşayan Zihinsel Engellileri Koruma ve Kalkındırma Derneği tarafından hazırlanan, 'Benim de Elimi Tutar Mısınız?' projesidir. Bu projeyle ilimizde sosyal hayattan uzak tutulan, maddi imkanı kısıtlı engelli bireylere el uzatmak istiyoruz. Genel bir durum değerlendirmesi yapıldığında Erzincan, önceki yıllara göre AB hibe programlarından artık daha fazla pay alıyor." şeklinde konuştu. İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV Kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı'na da değinen Vali Akdemir, çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından şu anda altı tane proje hazırlandığını, son başvuru tarihinin 11 Ekim 2013 olduğunu belirtti.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Erzincan'da Proje Atağı Yaşanıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 14:36:24. #1.14#
title