Erzincan'da Meyvecilik Sektörü Canlanıyor

Erzincan'da Meyvecilik Sektörü Canlanıyor

Erzincan'ın İliç ilçesinde tarım alanında geliştirilen çalışmalar ve projeler, çiftçileri olumlu yönde etkiliyor.

Erzincan'da Meyvecilik Sektörü Canlanıyor

Erzincan'ın İliç ilçesinde tarım alanında geliştirilen çalışmalar ve projeler, çiftçileri olumlu yönde etkiliyor. Geçim kaynağı olarak hayvancılık sektörünün ağırlıkta olduğu ilçede, meyvecilik sektörü de canlandırılıyor.

İliç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce başlatılan ve İliç Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Anagold Madencilik Şirketi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen 'İliç'te Kilitli Sandık' isimli proje büyük ilgi görüyor. Proje kapsamında ilçeye bağlı 8 köyde meyvecilik sektöründe yatırımlar yapılıyor. Yürütülen çalışma ile ilk meyve fidanları Çayyaka köyünde toprakla buluştu.

İliç Kaymakamı Çağlayan Aydın, İliç Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Çelebioğlu, ilçe protokolü ile köy halkı projenin ilk ayağına yoğun ilgi gösterdi. Köylülerin ortak çalışmasıyla hazırlanan bahçeler, devlet-çiftçi dayanışmasına güzel bir örnek teşkil ediyor. Kaymakam Aydın, ilçede meyvecilik sektörünün yeniden canlanması ve çiftçilerin gelir seviyelerinin artırılmasına yönelik uygulanan projenin, diğer köylerde de devam edeceğini kaydetti.

ÜRETİCİLER MEYVECİLİĞE TEŞVİK EDİLİYOR

İliç'te meyvecilik adına örnek meyve bahçeleri oluşturması, ceviz ve aynı zamanda şeftali yetiştiriciliğini teşvik ederek, çiftçilerin gelir seviyelerinin artırılması, kırsal kalkınmayı sağlamak ve kullanılmayan atıl durumdaki tarım arazilerinin yeniden ülke ekonomisine kazandırılması hedefleniyor. İlçede şu ana kadar 100 dekarlık bir alanda ceviz ve şeftali bahçeleri oluşturuldu.

İliç Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Çelebioğlu, Erzincan genelinde küçükbaş hayvancılığı ile öne çıkan İliç ilçesinde, bitkisel üretimin geliştirilmesi için çalıştıklarını belirterek, bu konuda tüm köylere ve çiftçilere teknik destek sağladıklarını kaydetti. Çayyaka köy sakinleri ise bu projeden son derece memnun olduklarını belirterek, atıl durumda bulunan arazilerin meyvecilikle değerlendirildiğini vurguladı.