Erzincan'da Kar Nedeniyle Mahsur Kalan Gençlere 3 Gün Sonra Ulaşılabildi

Erzincan'da Kar Nedeniyle Mahsur Kalan Gençlere 3 Gün Sonra Ulaşılabildi

Erzincan'ın Hubar Mezrasında Kar Yağışı Nedeniyle 29 Ocak Çarşamba Gününden Beri Mahsur Kalan 4 Genç, Saatler Süren Çabalar Sonucu Kurtarıldı.

Erzincan'da Kar Nedeniyle Mahsur Kalan Gençlere 3 Gün Sonra Ulaşılabildi

Erzincan'ın Hubar mezrasında kar yağışı nedeniyle 29 Ocak Çarşamba gününden beri mahsur kalan 4 genç, saatler süren çabalar sonucu kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre Erzincan'ın Üzümlü ilçesi Sarıkaya köyünde 29 Ocak Pazartesi günü 3 bin 200 metre yükseklikteki Hubar mezrasına çıkan Emre Gökdemir(20), Süleyman Almaz(19), Özkan Yıldırım(20) ve Murat Kocatürk(20) isimli 4 arkadaş, aynı akşam yoğun kar yağışı nedeniyle mezrada mahsur kaldı.

Oğlundan 3 gündür haber alamayan baba Alparslan Gökdemir, oğlu ve arkadaşlarının yıl içerisinde birçok kez Sarıkaya köyü Hubar mezrasına gidip, buradaki evlerinde kaldığını belirterek, "Emre mezraya ulaştığında her zaman bizi telefonla arardı. Ancak kar yağmadan bir gün önce köye ulaşmasına rağmen, bizi aramadı. Bölgeye yaklaşık bir buçuk metre kalınlığında kar düştüğünü biliyoruz. İki gündür haber alamayınca durumu Üzümlü Kaymakamı Uğur Bulut'a bildirdim. O da bizimle ilgilenerek, bölgeye arama kurtarma

ekibi gönderdi" dedi.

Üzümlü Kaymakamlığı'nın seferber olduğu olayda Erzincan Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü'nden(EDKİK) 3 kişilik arama-kurtarma ekibi, kalınlığı yer yer 1 buçuk metreye ulaşan kara ve çığ tehlikesine aldırış etmeden sürdürdükleri 11 saatlik zorlu yürüyüşün ardından 3 bin 200 metre yükseklikteki mezraya ulaştı.

KURTARMA EKİBİNİ TERÖRİST SANDILAR

31 Ocak Perşembe günü akşam saatlerinde Hubar mezrasına ulaşan kurtarma ekibi, 5 haneli mezranın içerisinde gençleri aramaya başladı. Bir süre sonra gençleri bir ahıra sığınmış olarak bulan kurtarma ekibi üyelerini terörist zanneden 4 genç, önce kapıyı açmadı. Ekip üyelerinin kendilerini tanıtması üzerine gençler kurtulmanın sevincini yaşadılar.

Kurtarma ekibi ve mahsur kalan gençler, geceyi mezrada geçirerek ertesi sabah dönüş yoluna çıktı. Ekip ve gençler 12 saat süren uzun ve zorlu yürüyüşün ardından dün akşam saat 20.00 sıralarında Pişkidağ köyüne ulaştı.

Üzümlü Kaymakamı Uğur Bulut, sağlık ekibi, jandarma ve köylüler tarafından karşılanan gençler sağlık muayenesinden geçirildi. Sağlık durumları iyi olan gençler, ambulansla Erzincan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak gözetim altına alındı.

Üzümlü Kaymakamı Uğur Bulut, gençlerin ailesinin 3 günden beri perişan bir vaziyette çocuklarının dönmesini beklediğini ifade ederek, kurtarma ekibine teşekkür etti.

(CM-ST-CMH-Y)