Erzincan: 3. Ordu Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni

Erzincan: 3. Ordu Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni

Yüksek Askeri Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, görevini bugün düzenlenen törenle Orgeneral İsmail Koçman'a teslim etti.

Erzincan: 3. Ordu Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni

Yüksek Askeri Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, görevini bugün düzenlenen törenle Orgeneral İsmail Koçman'a teslim etti.

3. Ordu Komutanlığı Karargah Binası önünde düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın katıldığı devir teslim töreni, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Görevi devreden ve devralan komutanların atama emirleriyle özgeçmişlerinin okunduğu törende daha sonra 3. Ordu Komutanlığı görevini Orgeneral İsmail Koçman'a devreden Orgeneral Orhan Yöney, bir konuşma yaptı. Konuşmasında, 2 yıllık görev süresi içerisinde birlikte çalıştığı ordu mensuplarına seslenen Orgeneral Yöney, "Sizler, bilgiye dayalı yönetim, sevgiye bağlı, disiplin ve huzura yönelik başarıyı el birliğiyle, gönül dirliği içinde yaşatıp korumak için ne gerekiyorsa yaptınız. Ülkemizi tehdit eden yıkıcı, bölücü, irticai her çeşit ihanete karşı anayasa ve diğer yasalarla bize verilmiş koruma ve kollama görevini, ettiğiniz yeminlere sadık kalarak en iyi şekilde yerine getirdiğinize olan güvenimi ve inancımı pekiştirdiniz. Gönülden inanıyorum ki, siz 3. Ordu'nun değerli mensupları, bundan sonra da bilinçli, bilgili ve özverili çalışmalarınızla her türlü doğal ve suni engelleri aşarak ordumuzun şanını, yeni başarı ve gerektiğinde zaferlerle taçlandıracaksınız. Bugün oluşturduğumuz bu güzel tablonun, gerçek sanatkarları olan sizlersiniz. Hudutlarda nöbet tutan, en zorlu arazilerde teröristleri etkisiz duruma getirme görevini, kanını ve canını vermekten çekinmeyen, toplumsal gelişimi desteklemek için ordu bölgesinin hemen her yerinde alın teri, el emeği ve göz nuru olan sizler, her türlü takdire layık askerlersiniz. Nitekim askerlik sanatını başarıyla icra ettiğiniz gibi bölgenin özelliğinden kaynaklanan ihtiyaçlara yönelik halkın moral ve motivasyonunun güçlendirici faaliyetleri de üstün bir görev anlayışı içerisinde gerçekleştirdiniz" dedi.

Gelişen ve değişen dünyada, bilim ve teknolojinin açtığı yolda değişime ayak uydurmaya çaba gösteren Türkiye'nin, jeostratejik ve jeopolitik konumunun dünya ölçeğinde öneminin daha çok arttığına dikkati çeken Orgeneral Yöney, "Bilim ve teknolojinin bugün ulaştığı düzey ve bilginin kendini yenileme hızı dikkate alındığında yalnızca çağa ayak uydurmanın yeterli olmayacağı görülmektedir. Bu konuda geleceği şekillendirebilecek ve bu yöndeki değişimi yönetebilecek lider ve yöneticilere eskisinden daha çok ihtiyaç duyacağımız şüphesizdir. O nedenle eskiye göre ufku daha geniş, düşünme becerileri daha fazla gelişmiş, stratejik öngörü sahibi, yaşam dinamiği yüksek, geleceği kurmada entelektüel niteliklerle donanmış lider, yönetici ve komutanlar hiç şüphesiz ki geleceğin bizim inisiyatifimizde şekillenmesinde büyük katkılar sağlayacaktır" diye konuştu.

Orgeneral Yöney'in ardından konuşan Orgeneral İsmail Koçman ise, 3. Ordu Komutanlığı'nın bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da gücünü, Türk milletinin silahlı kuvvetlere daima var olan sarsılmaz güveninden, Türk milletinin milli ve manevi değerlerinden, Atatürkçü düşünce sistemine inanmış, Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı seçkin personelinin azim ve kararlığından alacağını söyledi. Görevini devraldığı Orgeneral Orhan Yöney ile 1960'da başlayan sınıf arkadaşlığının yanı sıra, kendisiyle karşılıklı görev değişikleri yaptıklarını dile getiren Orgeneral Koçman, Orgeneral Yöney'e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Orgeneral Yöney'in Ordu Komutanlığı Forsu gönderden indirildi. Orgeneral Orhan Yöney, forsun gönderden indirilmesini müteakip Orgeneral İsmail Koçman'ın göğsüne ordu amblemini taktı. Ordu Komutanlığı görevini devralan Orgeneral Koçman da, Orgeneral Yöney'e ordu forsunu ve hizmet anısı plaketini takdim etti. Her iki komutan daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e görev devir teslim tekmili verdi ve ardından Orgeneral İsmail Koçman'ın Ordu Komutanlığı forsu göndere çekildi.

Devir teslim töreninde daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, KKK Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan Orgeneral Orhan Yöney'e KKK şildini verdi. Görevi devreden ve devralan komutanlar tören sonunda Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Devir teslim törenine ayrıca, Erzincan Valisi Ali Güngör ve Belediye Başkanı Mehmet Buyruk'un yanı sıra, 30 Ağustos'ta korgeneral rütbesini alacak olan 8. Kolordu Komutanı Tümgeneral İsmail Hakkı Pekin, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Nejat Bek ile Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Osman Eker, kamu kuruluşlarının temsilcileri ile askeri yetkililer katıldı. Törene katılan davetliler daha sonra 3. Ordu Komutanlığı tarafından verilen kokteyle katıldı.