Erü'den 'Tiroit Kanseri' İddialarına Cevap

Erü'den 'Tiroit Kanseri' İddialarına Cevap

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli 12 röntgen teknisyeninin 'Tiroit kanseri'ne yakalandığı iddiasını Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru yalanladı.

Erü'den 'Tiroit Kanseri' İddialarına Cevap

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli 12 röntgen teknisyeninin 'Tiroit kanseri'ne yakalandığı iddiasını Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru yalanladı. Doğru, "Şu ana kadar 12 kişide tiroit olduğunu tespit ettik. Bunların iki tanesinde kanser şüphesi vardı. Bunlar da erken evrede müdahale edilip sağlığına kavuştu. Şimdi de hastanemizde çalışmaya devam ediyorlar." dedi.


Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli 12 röntgen teknisyeninin 'Tiroit kanseri'ne yakalandığı iddiası ile ilgili Başhekimlik'te basın açıklaması yaptı. Prof. Doğru'nun yaptığı basın açıklamasında Radyasyon Güvenlik Kurulu Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kula ve İş Sağlığı ve Güvenliği Birim sorumlusu Doç. Dr. Elçin Balcı da bulundu.


İKİ KANSER ŞÜPHESİ


Bazı internet sitelerinde '12 kişinin tiroit kanseri olduğu' iddia edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Başhekim Doğru, şunları söyledi: "Bizim hastanelerimizde 2015 yılından itibaren aktif çalışan bir İş Sağlığı Güvenliği Birimi var. Bu birim tarafından yapılan rutin kontrollerde ortaya çıkan bazı hastalıklar var. Yaklaşık 3 bin sağlık çalışanının olduğu bir kurumdan bahsediyoruz. 3 bin çalışan sağlık muayenesinden geçirilirken bu kişilerin 150 kadarı radyasyonlu ortamda çalışanlardır. Bu tetkikler sırasında radyasyonlu ortamlarda çalışanlara, bazı tetkikler yapılması gündeme geldi. İş sağlığı ve güvenlik kurulu ile konuşarak karar aldık, bu kişilere radyasyon koruyucu gözlük gibi tiroit koruyucusu gibi çalışma ortamlarında gereken bütün ekipmanlarının yanında radyasyon çalışanlarına ilaveten kontrollerden geçmesi ve bu sırada ortaya çıkan olumsuzlukları tespit etmek amacıyla rutin muayenelerini yaptık. Ş uana kadar 12 kişide tiroit olduğunu tespit ettik. Bunların iki tanesinde kanser şüphesi tespit ettik. Bunlar da erken evrede müdahale edilip sağlığına kavuştu. Şimdi de hastanemizde çalışmaya devam ediyorlar."


BALCI: ÇALIŞANLARIN PERİYODİK MUAYENELERİNİ YAPIYORUZ


İş Sağlığı ve Güvenliği Birim Sorumlusu Elçin Balcı ise şunları söyledi: "Çalışanların periyodik muayenelerini yapıyoruz. İşe giriş muayenelerinin ardından işçi için yapılacak en önemli şey zaten periyodik muayenedir. Muayenelerini yaptıktan sonra çalıştıkları birimlere göre riskler göz önünde bulundurarak, kişilerde bir vakıa, hastalık tespit ediliyorsa gerekli tedavisi yapılıyor. İş sağlığı açısında görev yeri değişikliği gerekiyorsa görev yeri değiştiriliyor. Bu iki hasta için söylüyorum. Görev yeri değişiklikleri kişi ile görüşülmeden kurul tarafından karar verilir."


KAHVECİ: GEREKLİ ÖNLEMLER BİR TÜRLÜ ALINMIYOR


Öte yandan Türk Sağlık-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuru yaparak 'çalışma ortamında gerekli önlemler alınmadığı' iddiasını araştırmak üzere müfettiş talep etti. Sendika tarafından yapılan başvuruda 12 röntgen teknisyenine hastanenin kulak burun boğaz hastalıkları birimine sevk edildiği, sevk edilenlere tiroit (Tiroit Papiller CA) kanser teşhisi konulduğu ileri sürüldü.


Başvuruda, bu teşhise rağmen İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından herhangi bir inceleme yapılmadığı ve hiçbir önlem alınmadığı öne sürülerek şöyle denildi: "Radyasyon doz ölçümlerinin mevzuata uygun olarak yapılmadığı, birimde meslek hastalığına sebep olabilecek ortamın bulunduğu sabittir. Zira 12 personelin aynı hastalığa yakalanması bu durumu ortaya koymaktadır. Ancak konuya ilişkin olarak hiçbir adım atılmamış hiçbir önlem alınmamıştır."


12 Röntgen teknisyenine konulan kanser teşhisinin sebeplerinin incelenmesi adına kuruma bir müfettiş gönderilmesi, durumun araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için gereğinin yapılması istendi. Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci şunları söyledi: "12 röntgen teknisyenimizin çalışma şartları nedeniyle tiroid kanserine yakalanması sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliğinin halini anlatmaya yeterlidir. Ne yazık ki sağlık çalışanlarının sağlığı önemsenmiyor. Gerekli önlemler bir türlü alınmıyor. Çalışma ortamlarının oluşturulmasında ve çalışanların sağlığının korunmasında hassas davranılmıyor. Umarız ki Çalışma Bakanlığı bu konuda gerekli hassasiyeti gösterir ve yaşanan bu durumun hesabı sorulur."

Kaynak: CİHAN