'Ertuğurul Şehitleri 120. Yıl Anma Etkinlikleri'

'Ertuğurul Şehitleri 120. Yıl Anma Etkinlikleri'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 120 Yıl Önce Japonya Açıklarında Batan Ertuğrul Fırkateyni'nin Hazin Öyküsünün, Japonya ile Türkiye Arasında Köklü Dostluk İlişkilerinin Kurulmasına Vesile Olduğunu Bildirdi

'Ertuğurul Şehitleri 120. Yıl Anma Etkinlikleri'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 120 yıl Önce Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni'nin hazin öyküsünün, Japonya ile Türkiye arasında köklü dostluk ilişkilerinin kurulmasına vesile olduğunu bildirdi.

Ertuğrul Şehitleri 120. Yıl anma etkinlikleri, Atatürk Parkı'ndaki Refah Şehitleri Anıtı'nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve her iki ülkenin ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan tören, saygı atışı ile devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, törendeki konuşmasında, güzel ve anlamlı bir günde törene katılanlarla birarada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ertuğrul Fırkateyni'nin hazin öyküsünün Japonya ile Türkiye arasında köklü dostluk ilişkilerinin kurulmasına vesile olduğunu belirten Günay, 'Türk Japon dostluğunun başlangıcı kabul edilen bu olaydan 120 yıl sonra bugün Türkiye'de Mersin'de bir araya geliyoruz. Hep birlikte Ertuğrul Fırkateyni şehitleri anısı önünde rahmetle, minnetle ve saygıyla eğiliyoruz' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı olarak geçen yıl 25 Ekim-1 Kasım arasında Japonya'yı ziyaret ettiğini ve temaslarda bulunduğunu anımsatan Günay, şöyle konuştu:

'Özellikle Kushimoto'da yaşamımın en güzel, en duygulu anlarını yaşadım ve itiraf etmeliyim ki orada gördüklerim, özellikle dinlediklerim karşısında zaman zaman gözyaşlarımı tutamadım. Kushimoto'yu Ertuğrul Fırkayetni'nin uğradığı kazadan yaklaşık 120 yıl sonra yakından görme fırsatını bulduğum için yaradana şükrediyorum. Bunun bana bir armağan olduğunu düşünüyorum. Bugün Kushimoto'dan, Japonya'dan bu törende bizimle birlikte olmak için gelen dostlarımıza milletim adına en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gerçekten Japon dostlarımız gerçek dost olduklarını her vesileyle kanıtlıyorlar. İyi günde yanımızdalar ve kötü günde de nasıl yanımızda olduklarını sanırım dünyada örneği az bulunan biçimde biliyoruz. ve yaşadığımız müddetçe bu bilgiyi manevi bir hatıra olarak belleğimizin derinliklerinde saklamaya çalışacağız. Bu yıl Türkiye'de Japonya yılı ilan edildi ve ülkemizin değişik bölgelerinde birlikte çok güzel etkinlikler gerçekleştirdik. Ortak çalışmalar yaptık. Örneğin Topkapı Sarayı'nın kapılarını Japonya'nın 5 bin yıllık tarihsel güzellik ve zenginliklerine açtık. Şimdi hep birlikte Ertuğrul Fırkateyni'nin anısından yola çıkan ve Türk-Japon dostluğunun son yıllarda Tahran'a kadar uzanan dayanışmasının güzel bir hikayesi çerçevesinde ortak film çalışması yapmayı amaçlıyoruz.'

Kültür ve turizm alanının bir örnek olduğunu vurgulayan Günay, 'Türkiye ile Japonya'nın işbirliği her alanda çok güzel biçimde sürüp gidiyor. Asya'nın iki ucundaki bu iki köklü medeniyetin, iki köklü devletin dayanışmasının dünya milletlerinin topyekün gelişmesine ve dünya barışına katkı yapacağına bütün kalbimle inanıyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkı sunan herkese teşekkür ediyorum' diye konuştu.- JAPONYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ-Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da 120 yıl önce batan Ertuğrul Fırkateyni faciasını, "trajik bir kaza" olarak niteleyerek, iki ülkenin bu elim olayı başlangıç kabul ederek, ilişkilerini kuvvetli dostluk bağları ile tesis ettiğini söyledi.

Bunun temelinde birbirlerinin geleneklerine, kültürüne, modernleşme çabalarına yönelik saygının yeraldığını ifade eden Tanaka, 'Ancak, Asya'nın doğu ve batı ucunda yer alan bu iki ülke, aralarındaki bu mesafeyi dolduracak ölçüde birbirleri hakkında bilgi sahibi değildir. İki ülke arasındaki ilişkilerin potansiyelini değerlendirdiğimizde, mevcut Japonya-Türkiye ilişkilerinin halihazırda yeterli düzeyde olmadığını söyleyebiliriz' dedi.

Türkiye'de 2010 yılının Japon yılı olarak ilan edildiğini anımsatan Tanaka, şöyle devam etti:

'Ertuğrul Fırkateyni faciasından 120 yıl sonra, iki ülke de G20 ülkeleri arasında yer almakta ve uluslararası topluma karşı büyük sorumluluk üstlenmektedir. Bundan böyle küresel sahnede çeşitli alanlardaki ilişkilerimiz derinleştirmek suretiyle, ikili ilişkilerimizin bugüne kadar görülmemiş ufuklara taşınmasını diliyorum.'- DİĞER KONUŞMACILAR-Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da 120 yıl önce Türk ve Japon dostluğunu pekiştirmek ve güçlendirmek adına Ertuğrul Fırkateyni ile başlayan yolcuğun, bugün 120 yıl sonra Mersin'de pekişmesi, güçlenmesi ve bunu geleceğe umutla taşımanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

Mersin'in Türk ve Japon dostluğunun Türkiye'den açılan kapısı olduğunu ve Japonların Türkiye'deki buluşma noktası olduğunu belirten Güzeloğlu, şöyle konuştu:

'Wakayama ve Kushimoto'dan kentimize gelen yürekleri Türkiye ve Mersin sevgisiyle çarpan, gözlerinde burada duydukları mutluluğu gözlediğimiz Japon dostlarımıza hoş geldiniz, iyi ki geldiniz diyorum. 120 yıl önce bu dostluğun başlamasına vesile olan ve hayatların kaybetme pahasına bu büyük dostluğun temelini atan tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Türkiye ve Japonya 21. yüzyılda güçlenerek gelişen dostlukları pekişen ve dünya üzerinde öne çıkan iki büyük ülkedir. Dostluğuyla bir kez daha mutlu olduğumuz Japonya ile her alanda gelişen ve güçlenen ilişkilerimiz adına, Mersin bu anlamda öncü bir kenttir. Umut ediyorum ki genç nesiller karşılıklı olarak bu ilişkiler ile Türk-Japon dostluğunu daha da geliştirecek ve büyütecektir.'

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner de karşılıklı ziyaretlerle iki ülke deniz kuvvetleri arasında işbirliği ve ilişkilerin geliştiğini, bundan sonra da gelişmeye devam edeceğini belirtti.

Büyükşehir belediye Başkanı Macit Özcan da 120 yıl içinde gelişerek günümüze taşınan dostluğun sonsuza kadar süreceğini bildirdi.

Mersin ile Kushimoto kentleri arasında 1991 yılında başlayan kardeş kent ilişkilerinin bugün çok üst düzeye ulaştığını ifade eden Özcan, belediyeler arasında birçok alanda yapılan işbirliğinin yoğun şekilde devam ettiğini kaydetti.- JAPON KONUKLAR-Japon Deniz Ön Savunma Deniz Kuvvetleri Eğitim Filosu Komutanı Tümamiral Shicnichi Tokumaru da, Türkiye ile Japonya'nın karşılıklı temel taşı olan Ertuğrul Fırkateyni faciasının üzerinden 120 yıl geçmesin karşın, Japonya ve Türkiye arasındaki sıkı ilişkilerin hiç duraklamadan devam ettiğinin, herkes tarafından bilindiğini söyledi.

120 yıllık bu etkileşim tarihin, aynı zamanda dönemin Japon donanması ve şimdiki Japon Deniz Ön Savunma Kuvvetleri ile Türk Deniz Kuvvetleri askerlerinin dostluk ilişkileri tarihi olduğunu ifade eden Tokumaru, 'Bizler eğitim filosu olarak 1963 yılında Türkiye'ye gerçekleştirdiğimiz ilk ziyaretten bu yana, sürekli bu limana gelerek ilişkilerimizde köprü vazifesi gördük' dedi.

Wakayama Valisi Yoshinobu Nisaka ise her iki ülke arasındaki Ertuğrul Fırkateyni faciası ile başlayan, İran-Irak savaşı sırasında, 1985 yılında Tahran'da mahsur kalan Japonların gönderilen Türk Havayolları uçağı ile kurtarılmaları ile gelişen dostluğun, bu boyuta ulaşmasından dolayı heyecan duyduğunu belirtt.

Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa Tashima ise '120 yıl önce dostluk uğruna çıkılan zorlu gemi yolculuğundan kalan hatıralar ile o görevi yerine getirenlerin cesaretini, kendi varlığımız sayarak, öldükten sonra dahi iki ülke arasında dostluk elçisi olarak görevlerini sürdüren şehitlerin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, rahmet diliyor ve en derin şükranlarımı sunuyorum' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Refah Şehitleri Anıtı'ndaki Şeref Defteri, Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile beraberindekiler tarafından imzalandı. Daha sonra şehitler anısına denize çelenk bırakıldı.

Etkinliğe AK Parti Mersin milletvekilleri Ömer İnan, Ali Er, Kürşad Tüzmen ile CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Türk ve Japon askerleri, Japon konuklar ve vatandaşlar katıldı.

(VEG-ST-DLK-SO) - MERSİN