Ertuğrul Günay: Çok Tehlikeli Bir Yere Doğru Gidiyoruz

Ertuğrul Günay: Çok Tehlikeli Bir Yere Doğru Gidiyoruz

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve aynı zamanda tecrübeli bir hukukçu olan Ertuğrul Günay, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanacağı yönündeki iddialara sert tepki gösterdi.

Ertuğrul Günay: Çok Tehlikeli Bir Yere Doğru Gidiyoruz

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve aynı zamanda tecrübeli bir hukukçu olan Ertuğrul Günay, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanacağı yönündeki iddialara sert tepki gösterdi. Günay, "Çok tehlikeli bir yere doğru gidiyoruz. Bu bir siyasi kavga olmanın ötesine geçti. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün temellerinin, kurallarının ve kurumlarının yıkılacağı bir kaosa doğru sürükleniyoruz." dedi.


Konu ili ilgili açıklamada bulunan Günay, anayasa hükümlerinin açık olduğunu dile getirdi. Günay, "Hem yargı kararları konusunda hem yargının talimatla iş yapmaması konusunda, kimsenin yargıya talimat veremeyeceği konusunda, basın özgürlüğünün güvence altına alınması konusunda, basın organlarının müsadere edilemeyeceği konusunda, anayasada çok açık hükümler var. Ama bu anayasa hükümleri bile bırakın yasaların, yönetmeliklerin hükümlerini, anayasa hükümleri bile açıkça, alenen sürekli olarak çiğneniyor. Böyle bir ortamda akılla durumu izah etmek artık mümkün değil. Ben bu ortamda aslında bütün hukuk fakültelerinin, tüm baroların, yüksek yargı organlarının başkanlarının, 'Anayasa'ya uyulmayan bir ülkede hukuk devleti olmaz, anayasaya uyulmayan bir ülkede barış olmaz, adalet olmaz, birlikte yaşama olmaz' diye seslerini yükseltmelerini bekliyorum." dedi.


"ÇOK TEHLİKELİ BİR YERE DOĞRU GİDİYORUZ"


Ertuğrul Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok tehlikeli bir yere doğru gidiyoruz. Bu bir siyasi kavga olmanın ötesine geçti. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün temellerinin, kurallarının ve kurumlarının yıkılacağı bir kaosa doğru sürükleniyoruz. Herkese, en başta da hukukçulara büyük görev düşüyor. Kendimizi, kendi kişisel ikballerimizi, makamlarımızı, mevkimizi mi koruyacağız, yoksa bu vatanı, bu vatanda birlikte barış içinde yaşama ortamını mı koruyacağız? Hepimizin buna karar vermesi lazım."

Kaynak: CİHAN