Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Arapça Kitaplaştırıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Arapça Kitaplaştırıldı

AA - Haberler | Güncel

Arap dünyasında büyük ilgi gören Türk dizileri bu coğrafyada Osmanlı tarihine olan ilgiyi artırdı.

HAYDAR KARAALP - Arap dünyasında büyük ilgi gören Türk dizileri bu coğrafyada Osmanlı tarihine olan ilgiyi artırdı. "Diriliş Ertuğrul" dizisinin Arap ülkelerinde izlenme rekorları kırmasının ardından Ertuğrul Gazi'nin hayatı Arapça kitaplaştırılarak 46.Uluslararası Bağdat Fuarı'ndaki yerini aldı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen uluslararası kitap fuarını gezerken "Gazi Emir Ertuğrul" isimli kitap dikkati çekiyor.

Mısırlı yazar Mansur Abdulhekim'in kaleme aldığı kitapta, Ertuğrul Gazi'nin hayatına dair detaylı bilgilere yer veriliyor. Kitabın kapağında "Diriliş Ertuğrul" dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan'ın diziden alıntılı bir fotoğrafının yanı sıra Arapça "Ertuğrul" ve hemen altında da "Osmanlıların Atası" "Osmanlı Devleti'nin Doğuşu ve Büyümesinin Öyküsü" ibaresi yer alıyor. Kitap kapağının en üst kısmında ise Türkçe "Ertuğrul" yazısı dikkati çekiyor.

Kitapta Ertuğrul Gazi'nin savaşma azmi, cesareti ve ailesine dair bilgilerin yanı sıra Osmanlı Devleti'nin doğuşu ve 600 yılı aşan tarihi de geniş bir şekilde anlatılıyor.

Ertuğrul'un güçlü karakterine vurgu

"Ertuğrul" kelimesinin anlamı Arap okurlara "Er: Yiğit veya asker" ve "Tuğrul: Yırtıcı kuş'" şeklinde açıklanıyor.

Yazar kitabında Oğuzların Kayı Boyu'ndan geldiği bilgisini paylaştığı Ertuğrul Gazi için "Ertuğrul, kendisinden tarihi anlamda dersler alabileceğimiz zengin bir karakter." ifadesini kullanıyor.

Kitabın "Türkler, Varoluş ve Doğuş" başlıklı ilk bölümünde Türk tarihi "Türk ve Türkmenlerin Kökeni", "Türkler ve İslam Halifeleri" ve "Türkmen Oğuz Boyları" alt başlıklarıyla okuyucuya anlatılıyor. İkinci bölümde "Ertuğrul Kabilesinin Geçmişi ve İttifakları", üçüncü bölümde "Ertuğrul; Doğuşu ve Kökeni", dördüncü bölümde ise "Ertuğrul ve Selçuklular" gibi başlıklar ile Ertuğrul Gazi ve Türk tarihi Arap okuyucuya tanıtılıyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde ise "Ertuğrul'un eşi ve çocukları, ölümü ve Osman Gazi'ye vasiyeti" gibi başlıklar mevcut.

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Arapça Kitaplaştırıldı

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Arapça Kitaplaştırıldı

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Arapça Kitaplaştırıldı

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title