Ertuğrul Fırkateyni'nden Kalanlar Alanya'da Sergileniyor

Ertuğrul Fırkateyni'nden Kalanlar Alanya'da Sergileniyor

Japonya'ya 1890 yılında yaptığı ziyaretin dönüşünde, 'Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan 850 parça kalıntı, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde sergileniyor.

Ertuğrul Fırkateyni'nden Kalanlar Alanya'da Sergileniyor

Japonya'ya 1890 yılında yaptığı ziyaretin dönüşünde, yola çıktıktan kısa süre sonra kayalıklara çarparak batan 'Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan 850 parça kalıntı, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde sergileniyor. Bodrum ve Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı Başkanı Tufan Turanlı, "Projenin amacı, kazada şehit olan 550 şehidin anısını yaşatmak ve Japon-Türk dostluğunu pekiştirmektir" dedi.

Oşima Adası açıklarında fırtınaya yakalanarak 550 denizciyle birlikte sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan 6 bin parçadan, konservasyonu tamamlanan 850'si, Alanya'da Selçuklu döneminde inşa edilen Kızılkule'de sergilenmeye başlandı. BOSAV ve Alanya Belediyesi'nin katkıları ile düzenlenen 'Ertuğrul Fırkateyni 120'nci Yıl Sergisi'nin açılışını, BOSAV Başkanı Tufan Turanlı ve Alanya Belediye Başkanı AK Partili Hasan Sipahioğlu birlikte yaptı. Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan eserler arasında yer alan tüfek, mermi, kurşun, bakır ve tunç tabak, askerlerin yemek kazanları, fırkateyne ait ahşap ve demir aksam, ceket düğmeleri, zincirler, 1856 yılına ait Kraliçe Victoria'nın resminin bulunduğu altın paralar ile gümüş Yen'ler sergilendi. Sergiyi ilk gün ziyaret edenler arasında, yabancı turistler de yer aldı.

BOSAV Başkanı Turanlı, Alanya Belediye Başkanı Sipahioğlu'na fırkateyn ve Japonya ziyareti ile ilgili bilgiler verdi. Tufan Turanlı, Ertuğrul Fırkateyni'ndeki çalışmaların, Türk arkeoloji tarihinde yurt dışında yapılan ilk bilimsel kazı olma özelliği taşıdığını söyledi. Türk bilim adamları ve arkeologları olarak Osmanlı eserlerini bularak yurda getirmekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Turanlı, "Bugüne kadar bulduğumuz 6 bin eserden 850'sini sergilemeye devam ediyoruz. Diğer eserlerin konservasyon çalışması labaratuvarda devam ediyor. Kalıntıların bir kısmı ise Japonya'da bulunuyor" dedi.

Batıktan kalıntı çıkarma çalışmalarının yapıldığı 4 yıl içerisinde, fırkateyn ve proje ile ilgili Japon basınında 468 ana gazete haberi yayımlandığını, halkın da projeyi yakından takip ettiğini belirten Turanlı, projenin amacını şöyle anlattı:

"Projenin ana amacı binbir zorlukla Japonya'ya giderek görevlerini başarıyla tamamlayan, ancak dönüş yolunda Ertuğrul Fırkateyni'nin kayalıklara çarparak parçalanması sonucu şehit olan 550 denizcinin anısını yaşatmaktır. Ana hedef kadar önemli olan 2'nci hedef ise geminin temel taşını oluşturduğu Japon-Türk dostluğunu pekiştirmektir. 2007 yılından beri her yıl Japonya'da devam eden araştırma ve kazılar bu açıdan oldukça başarılıdır. "

Sergi, 16 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek. - Antalya/ Alanya