Ersun Yanal'dan Çarpıcı Açıklamalar

Vestel Manisaspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Galatasaray'ın Genç Futbolcularına Talip Olduklarını Söyleyerek, Vestel Manisaspor'un Genç Futbolcuların Kişisel Gelişimleri İçin Uygun Bir Ortam Olduğunu Bildirdi. Yanal, Bir Dönem Fenerbahçe'den Transfer Teklifi Aldığını Ancak Sözleşmesi Devam Ettiği İçin Fenerbahçe'ye Gidemediğini Açıkladı.

Ersun Yanal'dan Çarpıcı Açıklamalar

Vestel Manisaspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Galatasaray'ın genç futbolcularına talip olduklarını söyleyerek, Vestel Manisaspor'un genç futbolcuların kişisel gelişimleri için uygun bir ortam olduğunu bildirdi. Yanal, bir dönem Fenerbahçe'den transfer teklifi aldığını ancak sözleşmesi devam ettiği için Fenerbahçe'ye gidemediğini açıkladı.

Vestel Manisaspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Lig TV'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Galatasaray'ın genç yıldızı Arda'nın çıkışı açısından Vestel Manisaspor'un önemli bir araç olduğunu söyleyen Ersun Yanal, "Arda'nın düşünsel olarak gelişmiş bir yapısı var ve lider karakterli oyuncu. Arda, Vestel Manisaspor'a geldiği andan itibaren hedeflerini çizmiş bir futbolcuydu. Vestel Manisaspor'un Arda'ya verdiklerinden çok daha fazlasını Arda kendisi için yapmıştır. Arda'ya biz olanakları sağladık ve karşılıklı ortaklığımızın sonucunda da Arda'nın başarısı ortaya çıktı. Oyuncuyla görüşmeye devam ediyoruz. Arda'nın başarısındaki önemli nedenlerden birisi de Galatasaray'da forma şansı bulabileceği bir durumun olmasıdır" dedi.

Transfer çalışmalarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Ersun Yanal, "Şu ana kadar Kayseri Erciyesspor'dan Enis ve forvete Brezilyalı oyuncu Reinaldo'yu transfer ettik. Ancak bu oyuncuların transferleriyle yetinmeyeceğiz. Özellikle stoper mevkii için transfer yapmayı düşünüyoruz, bu mevkii için yerli ve yabancı alternatifleri araştırıyoruz" diye konuştu. Yanal, Sivasspor'un milli futbolcusu Servet Çetin'den yüksek maliyeti nedeniyle vazgeçtiklerini kaydetti. Caner'in CSKA Moskova'ya transferi konusunda ise Ersun Yanal, "Avrupa'da kariyer yapma fırsatı önündeydi. Her oyuncunun değiştirilebilir olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kaydetti.

Vestel Manisaspor'da Zelenka ile ilgili ciddi bir iletişim problemi yaşadıklarını belirten Yanal, Zelenka'nın kendi performansının sorgulanmasından hoşlanmadığını bunun da takım dinamiklerini etkilediğini kaydetti. Yanal, "Bizler onun için daha iyisini istiyorduk ancak kendisinin bunu sorgulanmasından rahatsız olması nedeniyle yollarımızı ayırmak zorunda kaldık" dedi.

"FENERBAHÇE'DEN TEKLİF ALDIM"

Bir dönem Fenerbahçe'den transfer teklifi aldığını belirten Yanal, o dönem sözleşmesi devam ettiği için Fenerbahçe'ye gidemediğini açıkladı. Sözleşmesinin sonunda da Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörünü getirmiş olması dolayısıyla teklifin askıda kaldığını açıkladı. Her zaman genç oyuncularla oynanamayacağını belirten Yanal, "Yalnızca genç oyuncularla değil, onlara kalite ve güven sağlayacak oyuncularla da çalışarak Türk futbolu için önemli isimler oluşturmak istiyoruz. Adnan Polat sayesinde kulüp olarak Galatasaray ile çok iyi ilişkiler kurduk. Hedefleri olan takımlarda genç oyuncuları oynatma riskini alabilmek kolay değil, bunun için ciddi bir şekilde programlı olmak gerekiyor" diye konuştu.

Galatasaray'ın genç futbolcularına talip olduklarını belirten Ersun Yanal, "Galatasaray'dan genç futbolcularını, oynatacağımızı belirterek istedi. Ancak herkes Arda gibi değil. Benim için oyuncuların karakterleri ve yapıları çok önemli. Vestel Manisaspor, genç futbolcuların kişisel gelişimleri için uygun bir ortam" diye konuştu.

Vestel Manisaspor'un çok yeni bir takım olduğunu belirten Yanal, Vestel'in kurum olarak vizyonu olan 'En iyisini yapmak en yükseğe çıkmak' ilkesinin yanında, kaliteli üretim vizyonunu da takım olarak üstlendiklerini belirterek, bu perspektifle futbolcu yetiştirmek de istediklerini belirtti.

Değişim ve yenilenme sürecini çok hızlı gerçekleştirmek istemedikleri için seçici davrandıklarını kaydeden Yanal, bu süreçte genç oyunculardan yana tavır sergilediklerini aktardı. Türkiye'de pek çok şey gibi genç futbolcu yetiştirme konusunda da ciddi yanlışlar yapıldığını kaydeden Yanal, genç yeteneklerin fırsat yakalamaları açısından Vestel Manisaspor'da bir platform oluşturduklarını belirtti. Yanal, "Bu türden beraberliklerin uzun olması bütün taraflar açısından iyi olanıdır ve bu benim açımdan en az 5 yıllık bir birlikteliği gerektirir" ifadelerini kullandı.

"Seçilenlerin seçimle gitmesinden yanayım" diyen Yanal, ortada bir yargı süreci varsa bu bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirtti. Federasyon seçimlerinin çok fazla gündemde kaldığını ifade eden Yanal, bu tartışmaların futbol ailesini yıpratacak boyutlara ulaştığını açıkladı. Hiç kimsenin 'Siyaset futbola bulaşmadı' diyemeyeceğini aktaran Yanal, "Seçimler haziran ayındaki Mali Genel Kurul'da yapılabileceği halde yangından mal kaçırır gibi seçim gündemi oluşturmak yanlış" dedi.

A Milli Takım'ın 2008 Avrupa Kupası grup elemelerinde kazandığı sonuçların çok normal olduğunu bildiren Yanal, "Şu ana kadar karşılaştığımız takımlar zaten bizim rakiplerimiz değildi" dedi. Yanal, milli takımın bundan sonra oynayacağı maçların önemine de değinirken, gruptan çıkmaya aday 3 takımın kendi arasında yapacağı maçların grupta belirleyici olacağını söyledi.

(İY-İY-RO-S)