Erol Evcil Tahliye Oldu (2)
Haberler » Güncel » Haber

Erol Evcil Tahliye Oldu (2)

Bursa'da 14 Yıl Önce Nesim Malki'nin Öldürülmesiyle Alakalı Müebbet Hapse Mahkum Olan Erol Evcil, Son Duruşmasında Tahliye Oldu. Evcil'in Sakin Tavrı Dikkat Çekti.

Erol Evcil Tahliye Oldu (2)

Bursa'da 14 yıl önce Nesim Malki'nin öldürülmesiyle alakalı müebbet hapse mahkum olan Erol Evcil, son duruşmasında tahliye oldu. Evcil'in sakin tavrı dikkat çekti.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, Kocaeli Kandıra Cezaevi'nden tutuklu bulunan Erol Evcil ile Burhanettin Türkeş, cezaevi aracıyla getirildi. Nesim Malki cinayetiyle alakalı olarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Evcil, hakkındaki karar, yeni TCK'nın lehte olan hükümleri dolayısıyla Yargıtay tarafından bozulmuştu. Evcil, bugünkü duruşmasında tahliye oldu.

ıÜüNesim Malki cinayetinin azmettiricisi olmaktan yargılanan Erol Evcil'in avukatları sanıkların tahliyesini istedi. Mahkeme Başkanı Ergün Kurdak ve Ferhat Erbaş'a karşılık diğer üye Aziz Çağlar'ın karşı çıkmasına rağmen 2'ye bir oy çokluğuyla Evcil'in tahliyesine karar verildi. Diğer sanıklar Oğuz Işıklı, Mücahit Çakal ve Burhanettin Türkeş'in ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Sabah 11.30'da diğer tutuklular Bursa Adliyesine getirilirken, Erol Evcil, raporlu olduğu gerekçesiyle mahkemeye dilekçe vererek gelemeyeceğini bildirdi. Saat 14.00'da duiruşma başladıktan 15 dakika sonra ise Erol Evcil, duruşma salonuna girdi. Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak, gasp, hüviyet cüzdanı ve pasaport gibi belgelerde sahtecilik, nitelikli şekilde kasten adam öldürmek, ruhsatsız ateşli silahlarla mermilerini satın alma veya taşıma, bulundurma, tasarlayarak adam öldürme suçlarından yargılanan Evcil'in duruşması, yaklaşık 2 saat sürdü.

Sanık avukatları müvekkillerinin gereğinden fazla cezaevinde bulunduklarını ve sağlık sorunlarının da göz önünde bulundurularak tahliye edilmelerini istedi. Erol Evcil'in avukatı Ahmet Göçen, daha önce sözlü olarak sundukları beyanlarınca yazılı olarak sundukları dilekçeyi tekrar ettiklerini belirterek, "Müvekkilim üzerine atılı olan suçtan ancak müebbet hapis cezası ile cezalandırılabilecektir. Müvekkilimin elinde olmayan nedenlerle kamu davasının sonuçlandırılmasının uzaması, müvekkilimin aleyhine değerlendirilemez, mahkemece verilen ceza kesinleşmiş olsa idi müvekkilim şu an şartla tahliye edilmiş olacaktı. Ancak verilen ceza kesinleşmediğinden ve yargılama devam ettiğinden yüce mahkemenin bir nevi infaz savcılığının görevini de ifa ederek müvekkilimin tahliye edilmesini talep ediyoruz." dedi.

Erol Evcil'in avukatı Ahmet Göçen, müvekkiline verilen müebbet hapsinin Yargıtay tarafından kendi lehlerine bozulduğunu hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: "Yargıtay'ın lehimize bozduğu karar bizim aleyhimize sonuçlandı. Ayrıca müvekkilime verilen müebbet hapis cezası kapsamında müvekkilimin 4616sayılı kanun gereği 6 yıl 2 gün yatması gerekecekti, ancak müvekkilim bu süre zarfını da aşarak 74 ayı aşkın süredir cezaevinde yatmış bulunmakta. Bu durumlar göz önünde bulundurularak müvekkilimin tahliyesini talep ediyoruz."

Duruşmaya verilen yaklaşık 10 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Oğuz Işıklı'nın Yargıtay tarafından hakkında söylenenler konusunda dinlenmesi istenen konularda hazırlık yapması için kendisine süre verildi. Diğer sanıklar Mücahit Çakal ve Burhanettin Türkeş'in ise tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırıldı. Mahkeme heyeti, üye Aziz Çağlar'ın karşı çıkmasına rağmen 2'ye bir oy çokluğuyla Erol Evcil'in tahliyesine karar verdi. Diğer sanıkların duruşmaları ise 5 Kasım 2009 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrasında Erol Evcil'in yakınları sevinç çığlıkları atarken, diğer sanıkların yakınları üzüntü içinde duruşma salonunu terk etti. Ayrıca adliye dışında da Erol Evcil'in kız kardeşleri ve yakınları birbirine sarılarak sevinç gözyaşları döktü.

Erol Evcil'in avukatı Ahmet Göçen, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, doğru bir karar çıktığını belirterek, "Müvekkilim verilen müebbet hapis cezası kapsamında 4616 sayılı kanun gereği 6 yıl 2 gün yatması gerekecekti, ancak müvekkilim bu süre zarfını da aşarak 74 ayı aşkın süredir cezaevinde yatmış bulunmakta. Bu durumlar göz önünde bulundurularak müvekkilimin tahliyesine karar verildi." şeklinde konuştu. (CİHAN)