Eroğlu: Türkiye'nin Yardımlarında Sıkıntı Yok, 3 Sene İçin 3 Milyar Lira Aldık

Eroğlu: Türkiye'nin Yardımlarında Sıkıntı Yok, 3 Sene İçin 3 Milyar Lira Aldık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'den yardımların muntazam bir şekilde geldiğini söyledi.

Eroğlu: Türkiye'nin Yardımlarında Sıkıntı Yok, 3 Sene İçin 3 Milyar Lira Aldık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'den yardımların muntazam bir şekilde geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Her sene Ağustos ayında Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle bizim hükümet oturup konuşuyor, yardımlarda sıkıntı yok. Üç sene için 3 trilyon (3 milyar lira) gibi bir rakam var." dedi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 'Yüzyüze Söyleşiler' programında konuşan Cumhurbaşkanı Erooğlu, bir katılımcının sorduğu 'Türkiye'den ne kadar yardım alıyorsunuz?' yönündeki soruyu cevaplandırdı. Türkiye Cumhuriyeti'nden yardımların düzenli bir şekilde ulaştığını anlatan Eroğlu, yardımların her sene Ağustos ayında şekillendiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Eroğlu şunları söyledi: "TC yardımları muntazam şekilde akıyor. Her sene Türkiye bütçesi hazırlanırken hükümetimiz ve özellikle maliye bakanlığımız Türkiye ile oturup görüşürler. Türkiye'nin bütçesinden bir pay ayrılıyor. Üç sene için 3 trilyon (3 milyar lira) gibi rakam ayrılmıştır. Bu paralar, peyderpey daha ziyade yatırım projeleri için kullanılıyor. Bugüne kadar problem olmamıştır."

"ÇÖZÜM İÇİN 44 YIL DAHA BEKLEYEMEYİZ"

'Kıbrıs'ta çözüm için umutlu musunuz, ne zaman ayaklarınızın üzerinde duracaksınız?' yönündeki soruyu cevaplandıran KKTC Cumhurbaşkanı, Kıbrıs'ta çözümsüzlüğü Rumların istediğini hatırlattı. Müzakerelerin bir zaman limiti içerisine girmesi gerektiğine vurgu yapan Eroğlu, şu görüşleri dile getirdi: "44 yıl daha görüşecek halimiz yok. Yeni lider, 'ben zaman limitine karşıyım, dıştan müdahalelere karşıyım' dedi. Bizim önerimiz vardı, Kıbrıslıca çözüm bulalım. 2 sene Talat'la görüştüler. Sonra iki sene de biz görüştük, Kıbrıslıca çözüm bulunamadı. Benim bir önerim var, Kıbrıs'la ilgili üç devlet daha var garantör olarak Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ın da katılımıyla beşli bir zirve yapalım. Cevap; 'Kesinlikle beşli zirve kabul etmeyiz, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri de katılsın.' Kim onlar; Yunanistan, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin. Zaten Rusya, Fransa ve Çin Rumların ağababaları. AB üyeleri de aktif olarak katılacak. Böyle zirve mümkün değil. Çözüm dediğinize göre bugüne kadar çözüme varılmaması nedeni Rumların uzlaşma niyetinde olmamalarıdır. Rumlar açısından adada çözümsüzlüğün devam etmesinde bir zarar, sıkıntı yok. Zaten AB üyesiler. Esas sorunu çözümü isteyen biziz. Olmazsa olmazlarımızı bir tarafa bırakarak değil, Rumlar ile bir anlaşmaya oturulması için ne gerekiyor? AB'nin bize uyguladığı ambargoların kaldırılması lazım. Bu çözümsüzlükte ısrar ederse dış dünyada başka uygulamalar olabilir. Anlaşma olursa ambargolar kalkacak."


reklam