Ernesto Che Guevara'nın 40. Yıl Doğuşu

Ernesto Che Guevara'nın 40. Yıl Doğuşu

Arjantinli Devrimci Ernesto Che Guevara, Ölümünün 40. Yıldönümünde Bir 'Popüler Kültür İkonu' Olarak Özellikle Güney Amerika Ülkelerinde Yeniden Doğdu.

Ernesto Che Guevara'nın 40. Yıl Doğuşu

Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara, ölümünün 40. yıldönümünde bir "popüler kültür ikonu" olarak özellikle Güney Amerika ülkelerinde yeniden doğdu.

Meşhur fotoğrafının basılı olduğu eşyalar yok satan, Bolivya ormanlarında yakalandığı ve öldürüldüğü yerler turist akınına uğrayan Che hakkında yeni bilgiler de gün ışığına çıkıyor. Aslen doktor olan Che’nin 1952’de bozuk bir motosikletle yaptığı Güney Amerika turunda ona eşlik eden Alberto Granados da, "Che söylediği şeyi yapardı. Bu yüzden hala hatırlanıyor" dedi. Granados’un haklı olduğu, kıta çapındaki anma törenlerinden anlaşılıyor. Fidel Castro ile birlikte kurucularından olduğu sosyalist Küba’da, pazartesi günü Che’nin mezarı başında sessiz bir tören yapılacak. 1500 kişinin katılacağı satranç turnuvasıyla, Guevara’nın sevdiği oyun gündeme getirilecek. Che’nin Bolivyalı hayranları da, en popüler devrimcinin öldürüldüğü yerde toplanacaklar. Arjantin’de yeni bir heykeli açılırken, Venezüella’da onuruna bir sanat ve müzik festivali düzenleniyor. Meksika’da ise öğrenciler, metroya dev Che portreleri çiziyor.