Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan'ın Rusya Temasları

Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan'ın Rusya Temasları

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Azerbaycan ile Sorun Yaşanan Dağlık Karabağ Konusundaki Anlaşmazlıkları Çözmek İçin 1994 Yılında İmzalanan Ateşkesin Uygulanması İçin Küçük Bir Umut Olduğu Söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan'ın Rusya Temasları

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Azerbaycan ile sorun yaşanan Dağlık Karabağ konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için 1994 yılında imzalanan ateşkesin uygulanması için küçük bir umut olduğu söyledi.

Rusya'ya yaptığı resmi ziyarette Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sırasında, ülkesinin Rusya ile yakın bir müttefik olduğunu söyleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan, Azerbaycan ile 1990 yılında yaşanan savaştan sonra imzalanan 1994 yılında imzalanan anlaşmasına rağmen Dağlık Karabağ sınırında yaşanan sorunların Azerbaycan ile 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle giderilebileceğine dair küçük bir umut olduğu açıklamasında bulundu. Koçaryan, "Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümü, Rusya'nın da yardımıyla 1994 yılında imzalanan ateşkesin uygulanmasıdır. Bunun yolu, iki tarafında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın himayesi altında barış sürecine saygı göstermesinden geçer" dedi.

Geçtiğimiz günlerde her iki ülkenin savunma bakanları Dağlık Karabağ sınırında bir askerlerinin vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı. 1990 yılında yaşanan savaşın ardından iki ülke arasında imzalanan barış anlaşmasına karşın, Ermenistan'ın kontrolündeki Dağlık Karabağ bölgesinde sık sık benzer olaylar yaşanmakta.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA