Ermeni Tiyatrocular Türk Tiyatrocuları Ülkelerine Davet Etti

Ermeni Tiyatrocular Türk Tiyatrocuları Ülkelerine Davet Etti

9. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'ne Katılan ve Oynadıkları 'Hizmetçi' İsimli Oyunla Beğenilen Ermeni Tiyatrocular, Türk Tiyatrocuları Ülkelerine Davet Etti.

Ermeni Tiyatrocular Türk Tiyatrocuları Ülkelerine Davet Etti

9. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'ne katılan ve oynadıkları 'Hizmetçi' isimli oyunla beğenilen Ermeni tiyatrocular, Türk tiyatrocuları ülkelerine davet etti.

Ermenistan tiyatro ekibinin 5 Mayıs Pazartesi günü Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi'nde sahnelediği 'Hizmetçiler' adlı oyunun izleyiciler tarafından ayakta alkışlanması Ermeni tiyatrocuları oldukça mutlu etti. Bu olay karşısında memnuniyetlerini dile getiren Ermenistan Devlet Tiyatrosu Yönetmeni Suren Shahyerdiyan, Türk izleyicilerin kendilerine gösterdikleri ilgiden çok memnun kaldıklarını ve izleyiciler tarafından ayakta alkışlanmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Trabzon'a daha önce de geldiklerini ve her gelişlerinde halkın kendilerini samimi ve sıcak bir şekilde karşıladıklarını ifade eden Shahyerdiyan, "Ben buraya daha önce 4 kez geldim. Her gelişimizde bizi çok iyi karşıladılar. Bazı izleyicileri suyla ıslatsak bile bu hoşlarına gitti. Benim düşüncem Trabzonlu izleyiciler bizim oyuncularımızı çok iyi karşılıyor. Trabzonlular tiyatroyu çok seviyor. Onlara, bize gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Trabzon'a buradaki arkadaşlarımızı göreceğimizin sevinciyle gelmiştik" diyen Shahyerdiyan, onları tekrar görmek için çok sabırsızlandığını söyledi. Sabırla beklediğini ve onları tekrar gördüğünü anlatan Shahyerdiyan, şöyle konuştu: "Burada olmaktan çok mutluyuz. Burada herkes bize yardım etti ve bizimle çalıştı. Kendimizi iyi hissediyoruz. Tabii ki seneye de çok iyi bir oyunla tekrar geleceğiz. Bu güzel festivale yeniden davet edilmeyi ve gelmeyi ümitle bekleyeceğiz." Shahyerdiyan, Türk izleyicilerin kendilerini ayakta alkışlamalarından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek kendilerini alkışlayanların oyunlarını beğendikleri için böyle yaptıklarını söyledi. Shahyerdyan, daha önce de sergiledikleri bir oyunlarının gazetelerin ilk sayfalarında yer aldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Önceki yıllarda katıldığımız bir oyun gazetelerin ilk sayfalarında çıkmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam gazetedeki başlık aynen şöyleydi. 'Türk izleyicileri yarım saat ayakta alkışladı' Türkiye'de de çok iyi oyunlar ortaya koyanlar var. Türk oyuncular da bizim ülkemizde, Ermenistan'da oyun sergileseler aynı şekilde karşılanacaklarına inanıyorum. Tiyatro evrenseldir ve tiyatronun dili her ülkede aynıdır." Ermeni tiyatro oyuncularından Artur Sukiasyan da Trabzon'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Trabzon'a daha önce de geldiğini anlatan Sukiasyan, şöyle konuştu: "Trabzon'da daha önceden 2-3 oyun oynamıştım. Onun için burada kendimi çok iyi hissettim. İkinci defa yine Türk izleyicileri bizi büyük bir sevinçle ve mutlulukla karşıladı. Bu festival sırasında değişik ülkelerden çok iyi arkadaşlarım oldu. Bu festivali organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Türk halkına da bizi böyle karşıladıkları için teşekkür ediyorum." Bu yıl 9'uncusu düzenlenen 11 ülkeden tiyatro topluluklarının katıldığı Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, 15 Mayıs tarihinde sona erecek.

(GÖK-MU-HO-Y)