Ermeni Tasarısı 16 Kasım'dan Önce Genel Kurul'da

Ermeni Tasarısı 16 Kasım'dan Önce Genel Kurul'da

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, 1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddialarını İçeren Tasarının 16 Kasım'dan Önce Genel Kurulda Oylanacağınıbelirtirken, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Başkan George W. Bush'un Tasarıya Karşıçıkan Çabalarının, Bunu Oylatma Yönündeki Kararlılığını Etkilemediğini Söyledi.

Ermeni Tasarısı 16 Kasım'dan Önce Genel Kurul'da

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının 16 Kasım'dan önce genel kurulda oylanacağınıbelirtirken, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, başkan George W. Bush'un tasarıya karşıçıkan çabalarının, bunu oylatma yönündeki kararlılığını etkilemediğini söyledi.

ABC Televizyonu'na konuşan Nancy Pelosi, George W. Bush yönetimin en üst düzeyde isimlerinin, tasarının genel kurulda kabul edilmesi durumunda Irak'taki ABD güçlerinin zor durumda kalacağı yönünde yaptığı uyarıların hatırlatılması üzerine, ''Askerlerimize asıl zarar veren kimi konular, değerlerimize ilişkin. Ülke olarak kim olduğumuzu deklare ettiğimizde ve bu dünyada ulusumuza duyulan saygıyı artırdığında, askerlerimizdaha iyi durumda olacak'' dedi.

Pelosi, bu çerçevede Bush ve yardımcılarının uyarılarının, tasarının oylanması yönündeki kararlılığını hiçbir biçimde değiştirmediğini dile getirerek, ''Tasarının, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nden geçmesi durumunda genel kurula götürüleceğini söylemiştim'' diye konuştu. Pelosi, Bush'un tasarıya ilişkin doğrudan kendisini aramadığını da söyledi.

Tasarı, komitede geçen çarşamba günü yapılan oylamada, 21'e karşı 27 oyla kabul edilmişti.

Bu arada Pelosi'nin başyardımcısı konumundaki Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluklideri Hoyer, Fox News Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ''Genel kuruldaki oylamaların programını benhazırlıyorum ve bu tasarı, 16 Kasımdan önce genel kurula gelecek'' dedi.

Hoyer, Türkiye'nin ABD için büyük önem taşıdığını, ancak ABD'nin Türkiye için öneminin daha da yaşamsal olduğunu savundu.

Tasarının oylanmasına karşı çıkan Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki azınlık lideri John Boehner,yine Fox News'a açıklamasında, bu ortamda, ''Bu tasarının genel kurula getirilmesi, Kongre'de bu yıl gördüğüm en sorumsuz şeyolabilir'' diye konuştu.

Boehner, ''Türkiye, teröristlerle savaşımızda çok önemli bir müttefik. Türkler, dünyanın çok stratejikbir noktasında. Bizim çok iyi müttefiklerimiz. Türkler bu tasarıdan dolayı çok kızgın'' derken, tasarının bu ortamda geçeceğinden emin olmadığını bildirdi.

Kaynak: AA