Ermeni İddialarıyla İlgili Tasarının ABD'de Kabul Edilmesi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Ermeni İddialarıyla İlgili Tasarının ABD'de Kabul Edilmesi

11.10.2007 18:42 | Son Güncelleme: 11.10.2007 18:42
Ermeni İddialarıyla İlgili Tasarının ABD'de Kabul Edilmesi

Beyaz Saray, 1915 Olaylarına İlişkin Ermeni Soykırımı İddialarını İçeren Tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Kabul Edilmesinden Duyduğu "Hayal Kırıklığını" Dile Getirdi.

Beyaz Saray, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni soykırımı iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinden duyduğu "hayal kırıklığını" dile getirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott Stanzel, "Dün gerçekleştirilen oylamadan dolayı kesinlikle hayal kırıklığı içindeyiz" dedi. Ermeni halkının, maruz kaldıkları trajedi konusundaki duygularını anladıklarını belirten Stanzel, bu meseleyle ilgili görüşlerinin Başkan George W. Bush tarafından yayınlanan mesajda ifade edildiğini belirtti. Sözcü Stanzel, sözde soykırım iddialarının kabulünün, önemli bir müttefik olan Türkiye ile ilişkileri bozmasından endişe duyduklarını kaydetti. Türkiye'nin, terörle mücadelede çok

önemli bir rol oynadığını söyleyen Stanzel, Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın, ABD'nin 'Ortadoğu'da yapmaya çalıştığı herşey için' problemli sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Stanzel, "Bu hareket, Ortadoğu'ya yönelik çabalarımıza büyük zarar verecektir" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johndroe ise, Başkan Bush'un, tasarının engellenmesi için Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates dahil üst düzey isimleri seferber ettiğini söyledi.

(AFP-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title